W Akcji wydanie nr 1/2018
W Akcji wydanie nr 1/2018

W nowym roku pierwszy numer magazynu poświęcony został między innymi systemom łączności, środkom ochrony indywidualnej strażaka oraz poszkodowanym podczas akcji. Ponadto czytelników z pewnością zainteresuje analiza akcji strażackiej w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Gorlicach. Przyjemnej lektury!

News

News

Działania straży pożarnej przy usuwaniu skutków orkanu, Druga edycja kampanii MSWiA, Targi Dziedzictwo

W Akcji

Pożar w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów – analiza akcji

Pożary w zakładach zagospodarowania odpadów komunalnych, w tym sortowniach odpadów, w ostatnim czasie stały się zmorą strażaków. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku strażacy w całej Polsce gasili ich kilkanaście. W maju 2017 roku w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Gorlicach, doszło do kolejnego już groźnego pożaru. Akcja gaśnicza trwała ponad 20 godzin.

Niebezpieczna technika medyczna a bezpieczeństwo strażaków – cz. III

Jest to trzecia część artykułu poświęcona bezpieczeństwu strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych w ośrodkach radioterapii i diagnostyki medycznej.

Metody poszukiwań osób zaginionych w terenie

Podczas poszukiwania osób zaginionych w określonym terenie można zastosować kilka metod w zależności od posiadanej wiedzy i umiejętności osoby koordynującej poszukiwania, możliwości sprzętowych, a także liczby przeszkolonych osób i psów ratowniczych. W artykule przedstawiono wybrane metody i pokrótce je omówiono.

Zintegrowany System Łączności Dyspozytorskiej w KM PSP w Piekarach Śląskich

Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich zlokalizowane jest w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich. Realizuje ono zadania z zakresu przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach oraz dysponowania sił i środków podmiotów wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

ŚOI w pracy strażaka – obuwie i kominiarki

W dzisiejszym artykule, dotyczącym ochron indywidualnych strażaka, omówiono obuwie strażackie oraz kominiarki przeznaczone dla strażaków, na temat których nadal brakuje nam elementarnej wiedzy.

Ratownictwo wysokościowe – podstawowy zestaw ratownika

W niniejszym materiale przybliżamy kwestie związane z wyposażeniem alpinistycznym wykorzystywanym podczas akcji ratunkowych, zgodnie z wytycznymi Komendanta Głównego PSP.

Pożarnicze węże tłoczne

Historia węży pożarniczych jest długa i ciekawa. W niniejszym artykule przybliżamy początki ich użytkowania, ewolucję w konstrukcji i metodach wytwarzania, po współczesny sprzęt i metody jego konserwacji i przechowywania.

Nagłe zatrzymanie krążenia po urazie

W artykule skupiono się przede wszystkim na etycznych i merytorycznych aspektach odstąpienia od medycznych działań ratowniczych. Przedstawiono wytyczne i zalecenia International Trauma Life Support, Europejskiej Rady Resuscytacji oraz Zasady Organizacji Ratownictwa Medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Przegląd wybranych konstrukcji samochodów pożarniczych – targi IFRE-EXPO 2017 – cz. II

Na tegorocznych targach KIELCE IFRE-EXPO oraz KIELCE WORK SAFETY-EXPO 2017 polscy i zagraniczni producenci zaprezentowali zwiedzającym kilkadziesiąt samochodów pożarniczych. Na łamach naszego czasopisma przedstawimy kilka konstrukcji zasługujących na uwagę.

Przyczyny pożarów samojezdnych maszyn górniczych

Eksploatacja surowców naturalnych od zawsze była uwarunkowana występowaniem zagrożeń w ruchu zakładów górniczych, oddziałujących na życie i zdrowie pracowników oraz na funkcjonowanie kopalń rudy miedzi. Wśród zagrożeń, które mają jeden z największych wpływów na bezpieczeństwo pracy, są pożary.

Komunikacja i wsparcie psychiczne dla poszkodowanych podczas akcji ratowniczo-gaśniczych

Podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, oprócz dobrego przygotowania zawodowego, rozpoznania sytuacji, płynnej komunikacji i zgrania funkcjonariuszy w zastępie, coraz bardziej istotne stają się kompetencje psychologiczne.

Wydarzenia

Konferencja HAZMAT i CBRNE znów przyciągnęła tłumy!

16-17 listopada 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym INWEST w Smardzewicach k.Spały odbyła się jubileuszowa, XV edycja konferencji, którą zorganizowała nasza redakcja. 129 uczestników skorzystało z wiedzy i doświadczenia znakomitych prelegentów.

„Florian 2017” w Dreźnie

6-8 października 2017 r. na terenach wystawowych w Dreźnie odbyła się 20. edycja Targów Pożarniczych „Florian”, które po „Interschutzu” są najbardziej znanymi targami z branży pożarniczej organizowanymi w Niemczech. W tegorocznych targach wzięło udział ponad 220 wystawców.

Jubileuszowa edycja konferencji „Pożary wewnętrzne”; RIT KĘTY 2017 – ratowanie strażaka przez strażaka

Relacja z V Międzynarodowej Konferencji „Pożary wewnętrzne” w Olsztynie. Opis konferencji RIT KĘTY, odbywającej się w dniach 25-26 listopada 2017 r.