W Akcji wydanie nr 2/2018
W Akcji wydanie nr 2/2018

Analiza akcji: „Kwaśny pożar” – złożone działania w pożarze galwanizerni. Ponadto w numerze: termowizja w codziennych działaniach strażackich, opis przenośnych mierników gazów i działań poszukiwawczo-ratowniczych. Zapraszamy do lektury!

News

News

Usuwanie skutków orkanu Fryderyk, Bezpieczna zima, VIII edycja Biegu na Szczyt

W Akcji

„Kwaśny pożar” – złożone działania w pożarze galwanizerni – analiza akcji

Podczas wielu działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną pojawiają się i takie, w których na skutek pożaru dochodzi do uszkodzenia zbiorników magazynowych z substancjami niebezpiecznymi.

Szybka trójka poszukiwawcza (STP)

Od kilku lat poszukiwanie osób zaginionych w terenie jest bardziej efektywne. Wykorzystanie urządzeń elektronicznych pozwoliło na stosowanie innych technik – monitorowanie przejścia zespołów poszukiwawczych i analizę przeprowadzonej akcji już po powrocie do sztabu. Jedną z takich metod jest STP.

Termowizja w codziennych działaniach strażackich

Artykuł przybliża termowizję w codziennym ratownictwie świadczonym przez strażaków zawodowych i ochotniczych.

Podstawowe umiejętności w ratownictwie wysokościowym – węzły

Kontynuując rozważania na temat ratownictwa wysokościowego w podstawowym zakresie, po przedstawieniu zestawu minimalnego należy omówić możliwości, jakie on daje ratownikowi podczas zdarzenia.

Jak odkryć podwodny świat? Czyli słów kilka o sonarach

Państwowa Straż Pożarna coraz częściej prowadzi działania poszukiwawcze pod wodą. Człowiek, w tym przypadku nurek, nie jest w stanie w krótkim czasie przeszukać rozległego obszaru dna, dlatego z pomocą przychodzą urządzenia hydrolokacyjne takie jak sonary.

K(A)DR, czyli ADR oczami KDR-a

Każdego dnia na drogach zauważamy poruszające się samochody z tablicami barwy pomarańczowej w ramach międzynarodowej umowy ADR, dlatego nie jest to dla nas niczym dziwnym. Niestety liczba możliwych kombinacji przewożonych ładunków jest tak duża, że bez znajomości całego przepisu trudno wychwycić wszystkie niuanse. Jak zatem ma sobie poradzić KDR przyjeżdżający na miejsce zdarzenia? Jak więc w nagłej sytuacji szybko zidentyfikować substancje, a przede wszystkim zagrożenia, jakie stwarzają dla nas, strażaków?

Najczęstsze błędy pomiarowe w dozymetrii promieniowania jonizującego

Pomiary dozymetryczne wykonywane w warunkach operacyjnych wymagają zastosowania odpowiedniej aparatury pomiarowej. Artykuł przybliża zagadnienia dozymetrii operacyjnej i przedstawia błędy, jakich należy się wystrzegać podczas tego typu pomiarów.

Przenośne mierniki gazów – dobór, pomiary i eksploatacja

Mierniki gazów już na stałe weszły do obowiązkowego wyposażenia służb ratowniczych. Standardem stało się wyposażenie karetki pogotowia w osobisty miernik tlenku węgla, wozu bojowego – w miernik 4-gazowy (CO, H2S, O2, LEL), a jednostek o szczególnym zagrożeniu lub chemicznych – w dedykowane mierniki substancji mogących stanowić zagrożenie w danej okolicy.

Urazy kręgosłupa w kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zmiany w podejęciu do stabilizacji kręgsłupa według International Trauma Life Support

W numerze 5/2016 czasopisma „W Akcji” opublikowano artykuł szczegółowo opisujący urazy kręgosłupa oraz ich potencjalne przyczyny i możliwe powikłania, wraz z właściwym postępowaniem. Jest to grupa urazów, z którymi stosunkowo często może przyjść się zmierzyć ratownikom w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Opatrywanie oparzeń przy użyciu opatrunków hydrożelowych

Oparzenia są przyczyną obrażeń powodujących uszkodzenie ciała. Prawidłowo udzielona pomoc przedszpitalna ogranicza negatywny wpływ wysokich temperatur na organizm człowieka. W artykule opisano metody zaopatrywania ran oparzeniowych przy zastosowaniu opatrunków hydrożelowych.

175-lecie firmy Metz - Siła w tradycji i nowoczesności

Firma założona niemal 200 lat temu niejednokrotnie proponowała nowatorskie rozwiązania. Wykonywany sprzęt wciąż zaskakuje innowacyjnością. W artykule przedstawiono przegląd wyposażenia tworzonego przez markę Metz.

Nowe podnośniki we flocie PSP

Pod koniec 2017 roku do trzech jednostek ratowniczo-gaśniczych, w Opolu, Bydgoszczy i Olsztynie, trafiły najnowsze podnośniki hydrauliczne z drabiną PTM-44D.01, z gamy podnośników produkowanych przez F.M.„Bumar-Koszalin” S.A. Zakup tych podnośników został współfinansowany ze środków europejskich w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”.

Kazbek – lodowy książę

Kazbek jest jedną z najwyższych i najpiękniejszych gór Kaukazu i dlatego stał się celem następnej wyprawy słupskich strażaków. Ekipa w składzie: Mariusz Rybak, Piotr Pytlos, Łukasz Trocki i Łukasz Kołodziejski, wystartowała z Warszawy o godzinie 22.00, by o godzinie 5.00 wylądowała w Tbilisi – dla niektórych z nas była to trzecia wizyta w tym pięknym kraju.

Wydarzenia

VI Międzynarodowe Spotkanie Strażaków Kolekcjonerów i Historyków

22-24 września 2017 r. w Muzeum Pożarnictwa w Přibyslaviu w Czechach odbyło się VI Międzynarodowe Spotkanie Strażaków Kolekcjonerów i Historyków.