Na terenie Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu, odbyły się XV Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego Strażaków w Ratownictwie Wysokościowym.

W tej edycji mistrzostw, poza ekipami z Dolnego Śląska, gościnnie udział wzięli także strażacy z Łodzi, Bydgoszczy, Gdyni i Opola. Ich start wzbogacił dolnośląską imprezę, ponieważ niezależnie od klasyfikacji w wymiarze wojewódzkim, przeprowadzono także zawody w kategorii open, co umożliwiło start także gościom spoza Dolnego Śląska.

W tej właśnie otwartej kategorii, w klasyfikacji indywidualnej czołowe miejsca zajęli kolejno: Artur Piechowski z Gdyni, Paweł Grądecki z Wrocławia i Tomasz Rozgoński, także z Gdyni. Natomiast w rozgrywkach drużynowych open, trzy pierwsze miejsca zajęły zespoły: Gdynia -1, Bydgoszcz i Wrocław. Ale najważniejsza była oczywiście ta klasyfikacja, która wyłoniła mistrzów Dolnego Śląska. Po pokonaniu przez wszystkich uczestników mistrzostw toru przeszkód, komisja pod kierownictwem st. kpt. Daniela Muchy wyłoniła najlepszych. I tak w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Paweł Grądecki z Wrocławia, drugie  miejsce zajął Marcin Walewski ze Świdnicy, a trzecie Marcin Suszczyński z Wrocławia. Natomiast w klasyfikacji drużynowej tytuł mistrzowski  wywalczyła ekipa Wrocław-1, na drugim miejscu uplasował się zespół Wrocław -2, a trzecią pozycję wywalczyła ekipa Świdnica -2.

Wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim zwycięzcom, serdeczne gratulacje i życzenia złożył zastępca komendanta dolnośląskiej PSP bryg. Marek Kamiński. Jak podkreślił, uzyskane wyniki czasowe pokazują, że strażacka „wysokościówka” ma się dobrze, co jest ważne i potrzebne, ponieważ zdarzeń wymagających tego rodzaju działań ratowniczych sukcesywnie przybywa. Warto też przy okazji podkreślić, że tegoroczne mistrzostwa, aczkolwiek rozgrywane były w doskonałej atmosferze sportowej walki, to jednak ze względu na opady, były szczególnie trudne. Tym większy sukces tych, którzy w poszczególnych konkurencjach uzyskali najlepsze wyniki.  

Opracowanie Lech Lewandowski (KW PSP Wrocław)

Zdjęcia mł. bryg. Jerzy Ciężki (KW PSP Wrocław)