W Akcji wydanie nr 4/2018
W Akcji wydanie nr 4/2018

Najnowsze wydanie magazynu jak zwykle łączy w sobie artykuły z różnych zakresów. Tym razem proponujemy Państwu zapoznać się z opisem postępowania w kwalifikowanej pierwszej pomocy z osobami pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Z pewnością zainteresuje Państwa również tekst o cysternach w ADR, do którego autor dołączył podręczną „ściągawkę”.

W Akcji

Analiza pożaru drewnianego budynku mieszkalno-gospodarczego

Według wielu przeprowadzanych ankiet respondenci na pytanie o miejsce, w którym czują się bezpiecznie, odpowiadali, że jest to ich dom lub mieszkanie. Nic w tym dziwnego, bo dom i mieszkanie kojarzą nam się z przestrzenią, gdzie wypoczywamy po ciężkim dniu pracy, miejscem, gdzie panują spokój, harmonia i szczęście. Jednak czy tak jest naprawdę, że nasze domy oraz mieszkania zapewniają nam bezpieczeństwo?

Nowe samochody polskich producentów

W artykule przeglądowo przedstawione zostały najnowsze propozycje polskich producentów samochodów pożarniczych.

Cysterny w ADR – podręczna „ściągawka” do działań

Temat cystern w zakresie ADR jest tematem niszowym ze względu na stosunkowo rzadko występujące zdarzenia, a także bardzo szczegółową tematykę obejmującą głównie Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Niemniej jednak postaram się w sposób szybki i klarowny zaznaczyć najważniejsze elementy, które każdy strażak powinien znać, gdy w zdarzeniu bierze udział cysterna. W artykule znajdzie się też podręczna „ściągawka” dotycząca rozpoznawania cystern, które na samochodzie wyjazdowym mogą być wykorzystane w najbardziej nieprzewidywalnym momencie.

Osoby pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Postępowanie w kwalifikowanej pierwszej pomocy

Istnieje ściśle udokumentowany związek pomiędzy występowaniem urazów a spożywaniem alkoholu. Jak podają statystyki, każdego roku alkohol stanowi przyczynę wypadków, w których obrażenia odnosi 500 tysięcy osób. Spożycie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych zwiększa ryzyko wystąpienia urazu w porównaniu do populacji ogólnej i często generuje powtarzające się urazy.

GPR przy OSP. Przewodnik psa ratowniczego

Autorka artykułu przedstawia charakterystykę i zadania przewodnika psa ratowniczego. Czy każdy, kto jest np. ochotnikiem w grupie poszukiwawczo-ratowniczej, powinien decydować się na pracę z psem? Czy to zadanie dla dowolnego wolontariusza?

Artykuł promocyjny

Maty wzmacniające grunt – SCOBAMAT®

Wszędzie tam, gdzie w codziennej pracy wykorzystywany jest ciężki sprzęt, prędzej czy później pojawia się problem z przejazdem pojazdów przez trudny, grząski i niestabilny teren. Mimo wielu rozwiązań dostępnych na rynku służby cały czas borykają się z tą sytuacją, poszukując optymalnego rozwiązania. Jednym z produktów spełniającym wyśrubowane wymagania użytkowników jest szwajcarska mata wzmacniająca grunt – SCOBAMAT®.

W Akcji

Strażak-położnik, czyli krótko o porodzie ulicznym

Powstanie Państwowego Ratownictwa Medycznego i jego coraz lepsza organizacja powodują, że zastępy PSP docierają na miejsce zdarzenia praktycznie w tym samym czasie, co pogotowie. Jednak pojawia się kolejny problem, jakim jest rosnąca liczba nieuzasadnionych wezwań karetek. Dlatego też coraz częściej, gdy dana osoba wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, dyspozytorzy PRM proszą o wsparcie służb wspomagającą, jaką jest PSP.

Trenażery mobilne

ARKOM – lider na rynku polskim w produkcji trenażerów mobilnych dla służb ratowniczych – w ostatnim dziesięcioleciu zaprojektował i wyprodukował ponad 20 trenażerów mobilnych dedykowanych pod indywidualne potrzeby klientów.

Scania dla w ikingów prosto z Polski

Użytkownicy samochodów ciężarowych długo czekali na prezentację najnowszej generacji modeli samochodów ciężarowych Scania. Premierowa prezentacja nowych samochodów Scania serii P odbyła się 7-8 maja 2018 r. w Södertälje w Szwecji. Podczas niej zaprezentowano dwa podwozia Scania P z najnowszą kabiną załogową i zabudowami pożarniczymi polskiej bielskiej WISS i norweskiej Egenes Brannteknikk AS. To jednak pojazd zabudowany w Polsce wyróżnia się wyjątkowym designem oraz zastosowanymi rozwiązaniami.

Wydarzenia

Rekordowa edycja targów SAWO 2018

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij