W Akcji wydanie nr 6/2018
W Akcji wydanie nr 6/2018

Aktualny numer magazynu to jak zwykle ogromna dawka wiedzy. Oprócz obszernych materiałów dotyczących termowizji, łączności czy taktyki ratowniczej w numerze znalazł się również wyjątkowy wywiad z przewodnikiem psa ratowniczego. Ponadto wydanie uzupełnia wiele innych, bardzo ciekawych artykułów stworzonych przez wybitnych autorów praktyków:

Wielkości i jednostki stosowane w ochronie radiologicznej

Perspektywy rozwoju środków zmniejszających palność

Zastosowania dronów w działaniach PSP

Samochody pożarnicze zaprezentowane na IFRE-EXPO 2018 w Kielcach

W Akcji

Wielkości i jednostki stosowane w ochronie radiologicznej

Podstawowym zadaniem ochrony radiologicznej jest ograniczenie narażenia na promieniowanie jonizujące. Dotyczy to zarówno osób zawodowo narażonych, jak i ogółu ludności.

Kamera termowizyjna jako instrument wspomagający działania straży pożarnych

Termowizja opiera się na zjawisku detekcji niewidzialnego promieniowania podczerwonego. Każde ciało znajdujące się w temperaturze większej od zera bezwzględnego emituje promieniowanie podczerwone, zwane również promieniowaniem cieplnym. Promieniowanie podczerwone ma podobne właściwości jak światło. Ale występują również różnice.

Możliwości konfiguracyjne cyfrowych urządzeń radiotelefonicznych

W poprzednim artykule z cyklu (zamieszczonym w numerze 5/2018) opisano szereg podstawowych funkcjonalności analogowych urządzeń radiotelefonicznych. Natomiast rynek radiokomunikacji profesjonalnej kształtują tak naprawdę urządzenia cyfrowe.

Ćwiczenia zgrywające na gruzowisku w Świdniku, woj. lubelskie

Realizując polecenie Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Grzegorza Alinowskiego, dotyczące zorganizowania ćwiczeń sprawdzających przygotowanie podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych, 25 czerwca 2018 roku na terenie wyburzanej hali sportowej w Świdniku przeprowadzono manewry dla wybranych sił i środków z terenu woj. lubelskiego.

Perspektywy rozwoju środków zmniejszających palność

Całkowite wyeliminowanie materiałów palnych z naszego otoczenia nie jest możliwe, dlatego podejmowane są kolejne próby zmniejszenia palności tego, co nas otacza, aby zagrożenie pożarowe było jak najmniejsze.

Zastosowania dronów w działaniach PSP

W obecnym świecie rynek bezzałogowych pojazdów latających rozwija się w ogromnym tempie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że liczba produkowanych i sprzedawanych urządzeń z roku na rok jest coraz większa. Widać to w doniesieniach prasowych, czasopismach różnych branż lub po prostu wyglądając za okno.

Pies ratownik

O podstawach pracy ratowniczej z psem z ekspertem w tej dziedzinie — Anną Hermińską — rozmawia przyszły przewodnik psa ratowniczego, Regina Zaworska-Kulczyk.

Samochody pożarnicze zaprezentowane na IFRE-EXPO 2018 w Kielcach

7-9 czerwca br. na terenach wystawowych odbyły się po raz drugi Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO 2018. Zaprezentowano na nich różnego rodzaju sprzęt pożarniczy i ratowniczy niezbędny do prowadzenia szeroko rozumianych działań ratowniczych. Liczba wystawców była jednak mniejsza niż w roku ubiegłym.

Ćwiczenia powiatowe w innej odsłonie

Każdy strażak zarówno Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej powinien nieustannie podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w ćwiczeniach. Wiedza raz zdobyta na kursie podstawowym lub innych specjalistycznych szkoleniach kilka lub kilkanaście lat temu wymaga co jakiś czas „odświeżenia” oraz przypomnienia sobie niektórych elementów w praktyce. Dlatego niezwykle istotny jest czynny udział w manewrach ratowniczych.

Wydarzenia

Na straży orlego gniazda

Zakładowa Straż Pożarna Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. w Płocku to największa w Polsce jednostka straży pożarnej ze wszystkich działających w zakładach chemicznych. W bieżącym roku obchodzi ona jubileusz 55-lecia powstania. Została utworzona w 1963 roku jako Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna. Jej pierwszym samochodem pożarniczym był Star 20 typu GM-8, który został wypożyczony z Rafinerii Nafty Czechowice-Dziedzice.

W Akcji

XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, który odbył się 4-7 września w Targach Kielce, przeszedł do historii jako wystawa, która zgromadziła 624 firmy z 31 krajów.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij