W Akcji wydanie nr 6/2013
W Akcji wydanie nr 6/2013

Oddajemy w Wasze ręce kolejne wydanie magazynu „W Akcji”.Zachęcam do zapoznania się z analizą akcji przygotowaną przy współpracy z KP PSP w Oławie – pożaru zabytkowego kościoła i sąsiadującego z nim budynku mieszkalnego w Oławie. Polecam m.in. lekturę artykułu st. bryg. Pawła Frątczaka, który szeroko opisał najnowszą drabinę hydrauliczną Iveco Magirus, której premiera miała miejsce na tegorocznych Targach EDURA (str. 48-54), a także artykuł bryg. Marka Pisarka na temat transportu i przechowywania pożarniczych węży tłocznych (str. 13-19). Polecam Waszej uwadze kontynuację opisu przebiegu ze szkolenia SILENA 2013. Tym razem, skupiając się na ćwiczeniach wysokościowych, o stosowanych technikach oraz metodach zastosowania sprzętu pisze kpt. Andrzej Cerek, dowódca JRG 1 w Świdnicy (str. 22-24). Z pewnością zainteresuje Was również przygotowana przez st. asp. Krzysztofa Błahuta z JRG 3 KM PSP w Kielcach analiza ćwiczeń ratowniczych na terenie Jaskini Gwareckiej w Czerwonej Górze (str. 26-30). Przypominam o nadchodzącej Międzynarodowej Konferencji „Ratownictwo Techniczne – dobór sprzętu i eksploatacja”. Podczas tegorocznego jesiennego spotkania szczegółowo omówione zostaną m.in. koncepcje użycia oraz nowe technologie budowy sprzętu ratownictwa technicznego. Zapraszam 14-15 listopada do Spały. Korzystając z okazji, mam przyjemność przywitać się z Państwem z pozycji redaktor naczelnej. Przez ponad dwa lata miałam okazję i przyjemność spotykać się z Państwem, czerpać inspiracje i pomysły. Liczę, że z entuzjazmem przyjmą Państwo objęcie przeze mnie sterów w redakcji. Justyna Ptasznik redaktor naczelna

W Akcji

Pożar budynku mieszkalnego i kościoła w Oławie - analiza akcji

30 maja 2013 r. doszło do pożaru zabytkowego kościoła św. Józefa przy ul. Janowskiego w Oławie. Strażakom udało się uratować sąsiadujący ze świątynią budynek mieszkalny. Podczas akcji ratowników ewakuowano z niego 8 osób.

Sprzęt pożarniczy do transportu i przenoszenia węży tłoczonych - cz. I

Straże pożarne, od czasu kiedy na ich wyposażeniu znalazły się węże pożarnicze, w tym węże tłoczne, znacznie zwiększyły swoją skuteczność podczas prowadzonych działań gaśniczych, gdyż mogły dostarczyć wodę w miejsca, do których ona nie mogła dotrzeć za pomocą sikawek ręcznych wyposażonych w zamontowane na stałe tzw. prądownice wodne z rurą skrętną.

Ćwiczenia wysokościowe - SILENA 2013

Niniejszy artykuł mówi o ćwiczeniach o kryptonimie SILENA 2013. W ćwiczeniach brały udział grupy specjalistyczne z terenu naszego kraju, jak i grupy zagraniczne z Niemiec, Czech i Gruzji. Ćwiczenia zgrywały współpracę wzajemną grup, jak i służyły wymianie nowinek, stosowanych technik oraz metod zastosowania różnego sprzętu.

Jaskinia Gwarecka - ćwiczenia ratownicze

Akcja ratownicza na terenie Jaskini Gwareckiej w Czerwonej Górze, która miała miejsce 26-28.09.2012 r., była pierwszą akcją jaskiniową SGRW w Kielcach przygotowaną i przeprowadzoną samodzielnie.

System szkolenia OSP - cz. II

Artykuł jest kontynuacją materiału opublikowanego w wydaniu 5/2013 magazynu „W Akcji” pt. System szkolenia OSP – cz. I. Poniżej prezentujemy drugą część artykułu, która dotyczy m.in. przedstawienia zasad realizacji doskonalenia zawodowego oraz wybranych scenariuszy scenek medycznych.

Odzież chroniąca przed substancjami chemicznymi

W 2004 roku, po przystąpieniu do UE, Polska zobowiązała się do ujednolicenia przepisów prawnych i nazewnictwa dotyczących środków ochrony indywidualnej (ŚOI) występujących w innych państwach wspólnoty. Odzież chroniąca przed substancjami chemicznymi z uwagi na swoje przeznaczenia zalicza się również do tej kategorii wyrobów.

Pierwsza na świecie

Firma Magirus została założona w 1864 roku przez Conrada Dietricha Magirusa, ówczesnego komendanta ochotniczej straży pożarnej w Ulm (Niemcy). Na początku produkowano w niej dwukołowe drabiny ręczne „Ulmer Ladder”.

Zagrożenia naturalne - ramowe zasady postępowania

W artykule przedstawione zostały ramowe zasady postępowania podczas zagrożeń naturalnych, takich jak: intensywne ulewy deszczu, masowe zalania, podtopienia, wichury, huragany i inne.

Taktyka działań ratowniczo-gaśniczych - pożary jednostek pływających - cz. I

W artykule poruszony został problem prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na jednostkach pływających. Opisane zostały podstawowe metody gaszenia pożarów na statkach oraz utrudnienia, z jakimi mogą spotkać się działający ratownicy.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij