W Akcji wydanie nr 6/2016
W Akcji wydanie nr 6/2016

Zderzenie ciężarówek na granicy powiatów – analiza akcji. W wydaniu m.in. pożary instalacji fotowoltaicznych, dekontaminacja CBRNE w PSP, mobilne laboratorium chemiczne, a także urazy jamy brzusznej w KPP. Zapraszamy!

News

Służba strażaków podczas Światowych Dni Młodzieży

Nad bezpieczeństwem obchodów Światowych Dni Młodzieży w całym kraju czuwało m.in. blisko 38 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Podczas Światowych Dni Młodzieży strażacy zabezpieczali 212 spotkań diecezjalnych pielgrzymów i uczestników uroczystości

W Akcji

Zderzenie ciężarówek przy granicy powiatów

Wypadki komunikacyjne z udziałem ciężarówek są zazwyczaj tragiczne w skutkach. Ich uczestnicy zostają ciężko ranni lub giną. Z uwagi na gabaryty i masę pojazdów akcja ratownicza także nie należy do łatwych. Dotyczy to zarówno pierwszej fazy działań, kiedy trzeba uwolnić i ewakuować ze zniszczonej kabiny rannych, jak i drugiej fazy, kiedy są jeszcze do usunięcia pozostałe skutki zdarzenia.

Ochrona przeciwpożarowa w instalacjach fotowoltaicznych

Artykuł traktujemy jako wstęp do dyskusji na temat ochrony przeciwpożarowej instalacji fotowoltaicznych i sposobów gaszenia budynków, na których zamontowano instalacje fotowoltaiczne (PV).

Promieniowanie jonizujące –zjawisko o złej reputacji – cz. II

Druga i zarazem ostatnia część artykułu poruszającego zagadnienie promieniowania jonizującego. W materiale zaprezentowano rodzaje sprzętu służącego do określania mocy dawki promieniowania oraz omówiono niebezpieczne zdarzenia radiacyjne.

Teoria spalania i pożaru – najnowsze badania i stare prawdy. Cz. II

"Pożar? Zazwyczaj pomoże woda” [1]. Prof. Stefan Svensson, 2014.

Ból w klatce piersiowej – przyczyny urazowe i nieurazowe

Istnieje wiele przyczyn odczuwania przez pacjentów bólu w klatce piersiowej. Najprościej można je podzielić na przyczyny związane z przebytym urazem klatki piersiowej lub jej okolic oraz przyczyny nieurazowe.

Zabezpieczenie dróg oddechowych przy wykorzystaniu zestawu PSP R1

Zapewnienie drożności dróg oddechowych w trakcie udzielania pierwszej pomocy jest jedną z podstawowych umiejętności, jaką powinien posiadać ratownik. Zestaw PSP R-1 daje duże możliwości ich udrożnienia i podaży tlenu, w zależności od potrzeb i stanu poszkodowanego.

Urazy jamy brzusznej w kwalifikowanej pierwszej pomocy

Grupą urazów, z którymi podczas codziennej służby spotykają się ratownicy, są urazy jamy brzusznej, stanowiące duży odsetek obrażeń u poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Dekontaminacja CBRNE w PSP

Przedsięwzięcia organizacyjne związane z dekontaminacją, również w odniesieniu do zdarzeń CBRNE, pojawiają się cyklicznie, najczęściej w związku z organizacją dużych imprez masowych o wymiarze międzynarodowym. Przedstawiony materiał jest próbą krótkiej syntezy dotychczas opracowanych algorytmów postępowania i wytycznych dotyczących Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. W wielu przypadkach stosowanie rożnego nazewnictwa oraz przyjętych koncepcji realizacji dekontaminacji powoduje powstanie niejasnych i niezrozumiałych sytuacji.

150 lat Rosenbauera – siła w tradycji i nowoczesności

W roku bieżącym mija 150 lat od powstania jednej z najbardziej znanych na świecie firm produkujących sprzęt pożarniczy.

EDURA 2016 – cz. II

W drugiej części relacji z tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Ratownictwo, Zabezpieczenia i Technika Przeciwpożarowa EDURA prezentujemy kilka kolejnych samochodów pożarniczych wybranych polskich producentów.

Tragedia w Żmilenie

Mija czterdzieści lat od wybuchu pyłu lnianego w Żmigrodzkich Zakładach Roszarniczych „Żmilen” – wówczas jednych z największych tego typu zakładów w kraju. Do zdarzenia doszło 22 czerwca 1976 r. o godz. 8.15. Zginęło 20 osób: osiem w samym zakładzie, kolejnych dwanaście zmarło w szpitalu na skutek poparzeń. Trzy osoby zostały ciężko ranne.

Mobilne laboratorium chemiczne

Samochody jadące do akcji gaśniczych czy wypadków są bez problemu rozpoznawane przez ludzi przechodzących po ulicach. Strażacy na swoim wyposażeniu posiadają także samochody specjalistyczne, np. zawierające sprzęt do ratownictwa chemicznego.

Wydarzenia

Bezpieczeństwo jest najważniejsze – zalety systemu Octopus

Podczas akcji ratunkowych jednym z najważniejszych czynników jest czas. Ale równie ważne jest bezpieczeństwo tych, którzy narażają swoje zdrowie i życie. Dlatego istotne jest, aby zespół był zaopatrzony w nowoczesne rozwiązania. Systemem dającym maksymalną pewność powodzenia w zakresie stabilizacji jest Octopus holenderskiej firmy Resqtec. Z zastępcą dowódcy zmiany JRG 3 Gdańsk-Orunia, mgr inż. kpt. Karolem Ciepielą, o zaletach tego typu sprzętu rozmawiała Marzena Bramer.

XIV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w Spale – CBRNE

Wydarzenia

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij