Postępowanie podczas awarii w transporcie kolejowym z fosforem białym – analiza akcji. W wydaniu m.in. teoria spalania i pożaru, CFT Rosenbauer – samochód przyszłości, postępowanie w przypadku hipotermii, a także relacja po konferencji naukowo-szkoleniowej naszego magazynu. Zapraszamy!
niebezpiecznych. Pomimo wielu starań służb kolejowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, pojawiają się sytuacje awaryjne do których dysponowane zostają siły PSP w tym Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego. Co powinni wiedzieć strażacy i ratownicy chemiczni wiedzieć, gdy pojawi się taka sytuacja?
„Często przez okna te nie widać jeszcze płomieni, a tylko wydobywają się przez nie kłęby brunatnego dymu z rdzawym odcieniem, co jest dowodem niekompletnego spalania się dla braku tlenu i obecności w dymie jako składników – węglowodorów. Owóż te gazy przy najmniejszym dopływie świeżego powietrza łacno wybuchają płomieniem i mogą niespodziewanie dotkliwie poparzyć niebacznego prądownika”
W niniejszym materiale nie będziemy oceniać rozwiązań budowlanych. Skupimy się na tych bardziej powszechnych „drewniakach”, budynkach wieloletnich, często zamieszkanych przez kilka rodzin. Zobaczmy też jak amerykańscy strażacy z radzą sobie z pożarami domów drewnianych na swoim podwórku.
Kierowanie działaniami ratowniczo-gaśniczymi to sztuka podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Przeprowadzenie rozpoznania wodnego i dobranie prawidłowego sposobu dostarczania wody do pożaru wiążę się z powodzeniem akcji. Rzadko zastanawiamy się nad aspektem ekonomicznym, skupiając się przede wszystkim na likwidacji pożaru. Wysoka skuteczność działań gaśniczych i niskie koszty akcji świadczą o prawidłowej realizacji zadań przez ratowników i właściwych decyzjach kierującego akcją.
W dniu 27 września 2016 roku, na terenie Zakładu Dużego Ryzyka Grupy Azoty Zakłady Azotowe "PUŁAWY" S.A., odbyły się ćwiczenia praktyczne. Ćwiczenia praktyczne zostały zorganizowane w celu sprawdzenia procedur ratowniczych, zawartych w wewnętrznym i zewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym dla zakładu dużego ryzyka (wystąpienia poważnej awarii przemysłowej), dla których przewidziano udział sił i środków PSP.
Opatrywanie ran u poszkodowanych jest jedną z najczęściej wykonywanych czynności podczas udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ze względu na ich różnorodność występowania, w wyposażeniu zestawu PSP R-1 ujęte jest wiele rodzajów opatrunków, dedykowanych dla konkretnych rodzajów urazów.
Wielokrotnie na łamach czasopisma „W Akcji”, w publikacjach dotyczących medycznych działań ratowniczych w kwalifikowanej pierwszej pomocy podkreślano rolę ratowników jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w badaniu wstępnym, zgodnym z zasadami organizacji International Trauma Life Support. W kolejnych artykułach omawiano poszczególne elementy tego badania jako kluczowego dla właściwego postępowania z poszkodowanymi urazowymi, dla których ratownicy KSRG najczęściej są pierwszymi osobami udzielającymi im pomocy. Badanie kończyn górnych i dolnych pod kątem ewentualnych obrażeń, stanowiących temat niniejszej publikacji znajduje się w dalszej części schematu badania wstępnego ITLS.
Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. To idealna pora na spędzanie wolnego czasu uprawiając sport na białych stokach. To także czas dla wielu ludzi niebezpieczny. Większość przypadków hipotermii ma miejsce w miesiącach chłodnych, gdzie temperatura powietrza sięga niewiele ponad 0 °C lub spada poniżej 0 °C. Nadmierne wychłodzenie organizmu może zdarzyć się jednak o każdej porze roku i w szerokim przekroju temperatur.
Dnia 8 lipca 2016 około godziny 13:30 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi odebrał zgłoszenie o pożarze willi Richtera – siedziby Rektoratu Politechniki Łódzkiej. Pomimo szybkiego dojazdu na miejsce zdarzenia, pożarem objęty był już cały dach i poddasze budynku. Dzięki sprawnej akcji strażaków ogień udało się opanować i uratować pozostałe kondygnacje zabytkowego obiektu.
Dążenie do zastąpienia pracy ludzkiej siłą mechaniczną od dawna interesowało służby pożarnicze. Poniższy artykuł ukazuje, jak na przestrzeni lat zmieniały się pompy pożarnicze.
Niedawno w Linzu odbyła się światowa prezentacja najnowszego projektu austriackiego Rosenbauer’a. Firma ta w bieżącym roku obchodzi jubileusz 150-lecia powstania. To co zaprezentowano jednoznacznie potwierdziło, kto jest w dalszym ciągu światowym liderem w zakresie nowatorskich rozwiązań stosowanych przy produkcji samochodów i sprzętu pożarniczego, a także wyznaczania przyszłych trendów w pożarnictwie.
17-18 listopada 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym INWEST w Smardzewicach k. Spały odbyła się XIV edycja konferencji, której organizatorem była nasza redakcja. 124 uczestników zgłębiało wiedzę z zakresu zagrożeń CBRNE.
18 września 2016 r. w Licheniu Starym zakończyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. W zawodach uczestniczyły 44 załogi OSP, w tym 5 załóg kobiecych. Mistrzem Polski w Klasyfikacji Generalnej po raz piąty z rzędu jest OSP Licheń Stary I.