W Akcji wydanie nr 2/2017
W Akcji wydanie nr 2/2017

Analiza akcji: niebezpieczny transport – wyciek mazutu. W wydaniu m.in. sprzęt ODO/OUO, czytanie z dymu, wypalenie zawodowe w pracy strażaka, a także oparzenia w kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zapraszamy!

News

News

News

W Akcji

Niebezpieczny transport – wyciek mazutu

W Myszkowie, w województwie śląskim, w grudniu 2016 roku doszło do najechania składu węgla na skład cysterny z olejem opałowym. Zdarzenie wstępnie zostało zakwalifikowane jako poważna awaria.

Warunki bezpiecznego transportu fosforu białego

W obecnym artykule przedstawione zostaną alternatywne metody transportu oraz możliwości poprawy bezpieczeństwa wynikające z budowy cystern nowszego typu. Autor zwróci uwagę na zastosowanie azotu jako czynnika zwiększającego bezpieczeństwo podczas transportu fosforu białego.

Sprzęt ODO/OUO – ważny element bezpieczeństwa strażaka

Praca ratowników w strefie zanieczyszczonej gazami pożarowymi, parami, pyłami i atmosferze nienadającej się do oddychania byłaby niemożliwa, gdyby nie aparaty powietrzne butlowe ze sprężonym powietrzem, w tym maski.

Prezentacja torów wymiany gazowej – domek czteropomieszczeniowy cz. I

Jednym z etapów szkolenia z zakresu rozwoju pożarów wewnętrznych jest prezentacja torów wymiany gazowej, omówienie podstaw czytania z dymu oraz przeprowadzenia scenariuszy związanych z taktyką działań ratowniczych. Do tego celu warto wykorzystać domek cztero- bądź pięciopomieszczeniowy. Zostało to ujęte w programie szkolenia [1] – aczkolwiek należy zauważyć, że wytyczne ograniczyły się jedynie do krótkiego opisu budowy domku. Ale co i w jaki sposób pokazać w domku w tej wersji?

Oparzenia w KPP

W opracowaniu zostanie przedstawiony szczególny rodzaj obrażeń ciała, jakimi są oparzenia. Zasady postępowania i opatrywanie oparzeń to tylko nieliczne z zagadnień poruszonych w artykule. Zapraszamy do lektury.

Artykuł promocyjny

Bezpieczna droga tylko z lampami ELEKTRY – i tak już od 60 lat!

W Akcji

Kamizelka Kendricka – zapomniana pomoc w urazach

W zestawach ratowniczych, których używamy w codziennej pracy, posiadamy wyposażenie do unieruchamiania pacjentów z urazami różnych okolic ciała. Najczęściej w użyciu są szyny ortopedyczne i deska z kołnierzem unieruchamiającym, a kamizelka KED pozostaje głęboko schowana, mimo że jest doskonałym urządzeniem – pod warunkiem, że potrafimy jej odpowiednio użyć. W niniejszym artykule przybliżającym wyposażenie zestawu PSP R-1, opis możliwości wykorzystania kamizeli KED.

Ratownictwo wodno-lodowe

W styczniu 2017 r. wiele jednostek Państwowej Straży Pożarnej szkoliło się w zakresie ratownictwa wodno-lodowego. W wielu miejscach Polski obyły się ćwiczenia pozwalające na udoskonalenie umiejętności ratowniczych.

Pompy pożarnicze – autopompy, cz. II

W pożarniczych samochodach ratowniczo-gaśniczych do podawania środków gaśniczych służą autopompy, względnie motopompy przenośne, w zależności od wyposażenia pojazdu i aktualnych potrzeb w czasie akcji. To od sprawności i niezawodności pomp zależy w dużym stopniu szybkość i skuteczność prowadzenia działań gaśniczych.

Cieżkie lotniskowe samochody ratowniczo-gaśnicze na podwoziu Renault Trucks K

Grupa WISS od ponad dwóch dekad dostarcza opracowane i wyprodukowane przez siebie samochody pożarnicze dla strażaków z wielu państw na całym świecie. Firma od kilku lat zwiększa swoją ofertę w gamie ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, odnotowuje w tym zakresie coraz większe sukcesy.

Działania straży pożarnej w ujawnianiu zbrodniczych podpaleń II RP

Działania straży pożarnej w ujawnianiu zbrodniczych podpaleń II Rzeczypospolitej

Wysłużeni – wypalenie zawodowe w pracy strażaka

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że praca strażaka jest źródłem silnego stresu i obciążenia psychicznego. Jest to zawód, którego wykonywanie z zasady wiąże się także z ekspozycją na zdarzenia traumatyczne i jego możliwe skutki. Te cechy sprawiają, że jest to grupa narażona na konsekwencje dla zdrowia i funkcjonowania. Jedną z nich może być wypalenie zawodowe.

Artykuł promocyjny

Terminale TETRA firmy Hytera dla służb publicznych

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Pierwsze spotkanie z cyklu \"FireInspire\", czyli inspirujące rozmowy strażaków

31 stycznia 2017 r. w kawiarni Filmowa Cafe-Świt w Krakowie odbyło się otwarte spotkanie „FireInspire, czyli inspirujące rozmowy strażaków”.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij