W Akcji wydanie nr 4/2017
W Akcji wydanie nr 4/2017

Zapraszamy Państwa do kolejnego numeru magazynu „W Akcji”, w którym prezentujemy analizę akcji pożaru magazynów z tekstyliami w Raciborzu. Ponadto w wydaniu: ubrania ochronne w pracy strażaka, uwarunkowania prawne i organizacja akcji poszukiwawczej, zasady konserwacji gaśnic, urazy u dzieci w kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przyjemnej lektury!

News

News

News

News

Prestiżowy album SAMOCHODY POŻARNICZE już dostępny!

W Akcji

Pożar magazynów z tekstyliami

27 października 2016 roku kwadrans przed godziną 12:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Raciborzu odebrał zgłoszenie o pożarze hali magazynowej byłego zakładu EMA Brzezie przy ulicy Zakładowej w Raciborzu. Na miejsce według procedury skierowane zostały zastępy PSP oraz zaalarmowano jednostki OSP.

Uwarunkowania prawne i organizacja akcji poszukiwawczej – cz. I

Każdego roku w Polsce ginie kilkanaście tysięcy osób. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Przyczyny mogą być różne, od chorób psychicznych, przez demencję, po porwania rodzicielskie. Jakie przepisy regulują poszukiwania osób zaginionych na terenie kraju, kto dowodzi w tego typu zdarzeniach ,jaka jest różnica pomiędzy akcją poszukiwawczą, a akcją poszukiwawczo-ratowniczą, o tym dowiecie się w poniższym artykule.

Ubrania ochronne w pracy strażaka

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu przybliżającego zagadnienia związane ze środkami ochrony indywidualnej strażaka. W tym artykule omówimy ubrania ochronne dla strażaków, które są stosowane jako główne ubranie ochronne w każdej jednostce straży pożarnej nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Artykuł promocyjny

Przenośne mierniki gazów

Mierniki gazów są ważną częścią wyposażenia jednostek ratowniczych. Pomagają wyczuć to, co nie ma zapachu, zobaczyć to, co niewidzialne i ochronić przed tym, co niebezpieczne. Pozwalają bezpiecznie ratować. Pozostaje tylko pytanie, które wybrać i co one potrafią?

W Akcji

Paragraf 3, czyli krótkie rozważania o konserwacji gaśnic

Cel stosowania gaśnic, czyli chronienie przed pożarami, może być tylko wtedy spełniony, gdy gaśnice utrzymywane są w stanie technicznym zapewniającym bezpieczne i skuteczne ich działanie.

System doskonalenia zawodowego – ocena strażaków cz. I

Doskonalenie zawodowe w straży pożarnej posiada głębokie korzenie legislacyjne – od ustawy o PSP, aż po zasady mówiące o prawidłowej organizacji procesu. Jednak postanowienia prawne weryfikowane są przez rzeczywistość, jak wygląda doskonalenie zawodowe w oczach strażaków?

Urazy u dzieci w kwalifikowanej pierwszej pomocy

W ostatnim numerze czasopisma „W Akcji” szczegółowo omówiono zagadnienie resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci, w oparciu o zalecany przez Europejską Radę Resuscytacji schemat podstawowych zabiegów resuscytacyjnych. W tym numerze przeczytają Państwo o urazach u dzieci w kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Jubileusze Magirusa – cz. I

Firma Iveco Magirus obchodzi w bieżącym roku trzy jubileusze. Pierwszy z nich to 145-lecie od wyprodukowania pierwszej wolnostojącej zamontowanej na 2 kołach, wysuwanej ręcznie dwuprzęsłowej drewnianej drabiny mechanicznej „Ulmer Leiter” o długości wysuwu przęseł do 14 m. Drugi to 125-lecie od wyprodukowania pierwszej wolnostojącej obrotowej drabiny o wysuwie przęseł do 25 m zabudowanej na podwoziu czterokołowym o pociągu konnym, a trzeci to 100-lecie od rozpoczęcia produkcji seryjnej samochodów ciężarowych na których rozpoczęto zabudowywanie autopogotowii i autodrabin.

Artykuł promocyjny

Samochody pożarnicze Moto-Truck – gwarancją niezawodności

Artykuł promocyjny

W Akcji

Nowy ciężki samochód gaśniczy proszkowo-śniegowy

Pod koniec ubiegłego roku na wyposażenie Zakładowej Straży Pożarnej ANWIL trafił ciężki samochód gaśniczy proszkowo-śniegowy na podwoziu Scania R370DB4x2HNZ. Zastąpił on używany przez kilkadziesiąt lat średni samochód proszkowy z modułem śniegowym. W poniższym artykule przeczytają Państwo o specyfice takich pojazdów. Zapraszamy do lektury.

Artykuł promocyjny

Motopompa przewoźna do wody zanieczyszczonej Victor S150

Artykuł promocyjny

W Akcji

Warsztaty CFBT w Brzostku

W dniu 1 kwietnia 2017 roku druhowie z kilkunastu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyli w warsztatach ratowniczych rozszerzających wiedzę nt. pożarów wewnętrznych oraz umiejętności związanych z gaszeniem pożarów.

Pożar na statku m/s Konopnicka

Pożar na statku m/s „Konopnicka” wybuchł w dniu 13 grudnia 1961 r. w Stoczni Gdańskiej i pochłonął 21 ofiar. Statek bardzo poważnie ucierpiał w wyniku pożaru, zniszczeniu uległa duża część pomieszczeń nadbudówki, część mechanizmów siłowni i wyposażenie nawigacyjne motorowca. Przyczyną wybuchu ognia było nieprzestrzeganie warunków bezpieczeństwa pracy podczas przeróbki rurociągu paliwowego między zbiornikiem rozchodowym, a zespołem prądotwórczym.

Wydarzenia

FCC Opole 2017

W dniach 6-7 maja 2017 r. na opolskim Rynku odbyły się pierwsze w tym roku zawody FCC – Firefighter Combat Challenge Opole, w ramach rywalizacji o puchar Komendanta Głównego PSP.

Targi EUROPOLTECH 2017

W dniach 26-28 kwietnia 2017 r. w Gdańsku odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz towarzyszące jej Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2017.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij