W Akcji wydanie nr 5/2017
W Akcji wydanie nr 5/2017

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem magazynu „W Akcji”. Przeczytają w nim Państwo analizę akcji groźnego pożaru piekarni. Ponadto w numerze m.in.: „Niebezpieczna technika medyczna a bezpieczeństwo strażaków”, „Wykorzystanie drewna w działaniach z zakresu ratownictwa technicznego” czy „Urazy kobiet w ciąży w kwalifikowanej pierwszej pomocy”.

 

W Akcji

Groźny pożar piekarni – analiza akcji

Corocznie w Polsce dochodzi do pożarów w nietypowych obiektach, do których możemy zaliczyć między innymi piekarnie. Pożary w tych obiektach powstawały przypuszczalnie m.in. wskutek zwarcia w instalacjach elektrycznych, zapalenia składowanych w pobliżu pieca materiałów palnych; były te takie, w których przyczyna nie została ustalona. Ze wstępnych ustaleń analizowany pożar, z którym zmagali się gorliccy strażacy przez kilkanaście godzin w piekarni Bobowska w Bobowej, powstał od pożaru sadzy w kominie.

Niebezpieczna technika medyczna a bezpieczeństwo strażaków – cz. I

Działania prowadzone przez Państwową Straż Pożarną w placówkach służby zdrowia należą do jednych z najtrudniejszych akcji ratowniczo-gaśniczych. Na skomplikowanie działań wpływ mają następujące czynniki: obecność dużej liczby pacjentów, osób odwiedzających chorych, personelu medycznego i pracowników administracyjnych szpitali, a także wielkość i złożoność obiektów oraz charakter placówek. W kilku kolejnych artykułach podjęta zostanie tematyka związana z zagrożeniami dla ratowników PSP i utrudnieniami mogącymi wystąpić podczas tego typu zdarzeń, na przykładzie jednej ze specjalistycznych placówek leczenia chorób nowotworowych.

Uwarunkowania prawne i organizacja akcji poszukiwawczej – cz. II

Organizacja akcji poszukiwawczej to proces złożony, obejmujący działania na różnej płaszczyźnie. W pierwszej części artykułu, obejmującej uwarunkowania prawne, usystematyzowaliśmy zadania poszczególnych służb wynikające z przepisów prawa. Teraz zostaną przedstawione: proces przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu, rozpoczęcie akcji poszukiwawczej, przebieg działań. Dowiecie się również, na czym polega system ChildAlert i kiedy można uznać akcje za zakończoną.

Ubrania ochronne do zadań szczególnych

W poprzednim artykule omówione zostały szczegółowo ubrania ochronne zgodne z normą EN 469, standardowo użytkowane przez straże pożarne w codziennej pracy. W tym artykule zostaną przedstawione mniej popularne ubrania ochronne, przeznaczone do zwalczania pożarów w przyrodzie oraz z zakresu ratownictwa technicznego.

Wykorzystanie drewna w działaniach z zakresu ratownictwa technicznego

W trakcie prowadzenia działań ratowniczych po zdarzeniu komunikacyjnym i konieczności wykonania dostępu i wydobycia/ewakuacji poszkodowanego praktycznie zawsze zachodzi konieczność stabilizacji pojazdu. Częste są również przypadki konieczności podniesienia pojazdu w celu wydobycia poszkodowanego. Jedną z metod jest tzw. cribbing, czyli wykorzystanie do tego celu podkładów drewnianych.

System doskonalenia zawodowego – ocena strażaków – cz. II

Konsekwencje związane z niepełnym wyszkoleniem strażaka mogą nieść za sobą dramatyczne skutki. W tym miejscu należy podkreślić wagę doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy, którzy zobowiązani są nieść profesjonalną pomoc w obliczu zagrożenia mienia, zdrowia i życia – z zachowaniem własnego bezpieczeństwa.

TFA & FCC POLAND 2017 – zawody strażackie w Toruniu

To jedyna taka impreza na skalę światową, gdzie zawody TOUGHEST FIREFIGHTER ALIVE s ą połączone z FIREFIGHTER COMBAT C HALLENGE. N a imprezę w Toruniu, która odbywała się 22-24 czerwca 2017 r., przyjechało ponad 300 strażaków z całego świata – wśród zawodników znalazły się między innymi reprezentacje Francji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Białorusi, Litwy, Portugalii, a nawet USA. Wydarzenie objął patronatem medialnym magazyn „W Akcji”.

Płonąca niespodzianka

Kiedy pojazd płonie w całości, nigdy nie mamy pewności, jakie niespodzianki może nam zgotować. Zawsze jednak możemy szykować się na najgorsze.

Ćwiczenia manewrowe w ZDR w Małaszewiczach

Na podstawie rozkazu nr 68.2016 z dnia 15 listopada 2016 roku Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie 30 listopada 2016 roku odbyły się ćwiczenia praktyczne w Zakładzie Dużego Ryzyka Baza Paliw nr 22 Operatora Logistycznego Paliw Płynnych w Małaszewiczach (pow. bialski, woj. lubelskie).

Dekontaminacja ludzi w działaniach KSRG Aspekty prawne i praktyczne

W niniejszym artykule poruszona została kwestia dekontaminacji z podziałem na jej wstępny oraz całkowity charakter. Autor skupił się również na problemie związanym z myciem poszkodowanych oraz zaprezentował zasady dekontaminacji, które zostały zastosowane podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Artykuł promocyjny

Hytera PD985 – innowacyjny radiotelefon dla Służb

Firma Hytera to jeden z liderów branży PMR, który od ponad 25 lat dostarcza swoje produkty dla bezpieczeństwa publicznego na całym świecie. W swojej ofercie posiada rozwiązania w wiodących standardach komunikacyjnych – DMR, TETRA, a także LTE.

W Akcji

Urazy kobiet w ciąży w kwalifikowanej pierwszej pomocy

Kobiety w ciąży częściej niż inne kobiety ulegają urazom. Większość urazów powstaje wskutek wypadków komunikacyjnych. W poniższym artykule opisano, na co należy zwrócić uwagę i jak postępować, podejmując działania ratownicze wobec kobiet ciężarnych, poszkodowanych w wypadkach.

Jubileusze Magirusa - cz. II

Z początkiem lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku kończy się era drabin mechanicznych, a zaczyna era drabin hydraulicznych. Firma zaczyna produkcję pożarniczych samochodów specjalnych drabin z napędem hydraulicznym od wysokości wysuwu przęseł 30 m. W kolejnych latach powstają drabiny o wyższej wysokości wysuwu, aż do rekordowej wysokości 68 m. Drabina o tej wysokości wysuwu przęseł została po raz pierwszy zaprezentowana na targach Interschutz w Hanowerze w 2015 r.

Co kłębi się w głowie po stresie traumatycznym?

Właściwie nie chodzi o samo wydarzenie traumatyczne czy stres, ale o to, co dzieje się później. Post traumatic stress disorder, znane większości osób pod akronimem PTSD (w języku polskim najczęściej tłumaczone jako „zaburzenie po stresie traumatycznym”) – to częsta konsekwencja doświadczenia trudnych, ekstremalnych wydarzeń.

Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO 2017 już za nami!

8-10 czerwca 2017 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO 2017. Na targach zaprezentowało się niemal 170 wystawców, którzy przedstawili wysokiej klasy wyposażenie i premiery najciekawszych nowości sprzętowych. Targi odwiedziło blisko 6000 zwiedzających.

Artykuł promocyjny

Samochody pożarnicze MOTO-TRUCK – gwarancją niezawodności

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe MOTO-TRUCK Leszek Chmiel powstało w 1996 roku. Firma specjalizuje się w dostarczaniu dla jednostek Państwowych Straży Pożarnych oraz Ochotniczej Straży Pożarnej samochodów specjalistycznych w klasach: lekkiej, średniej i ciężkiej, wykonanych na podwoziach czołowych producentów rynku samochodowego.

W Akcji

Kamera termowizyjna dla strażaka – jaka powinna być?

Każda materia o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego emituje promieniowanie cieplne. Kamera termowizyjna rozpoznaje promieniowanie cieplne i umożliwia użytkownikowi widzenie w silnym zadymieniu i totalnej ciemności. W wielu sytuacjach ratuje życie ludzkie, podnosi skuteczność akcji i bezpieczeństwo strażaka.

Wydarzenia

Wydarzenia

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij