W Akcji wydanie nr 6/2017
W Akcji wydanie nr 6/2017

W numerze 6/2017 prezentujemy analizę akcji katastrofy budowlanej w Świebodzicach. Ponadto w wydaniu: samozapalenie się produktów roślinnych, bezpieczne dłonie strażaka – rękawice, wykorzystanie drewna w działaniach z zakresu ratownictwa technicznego, a także omówienie „drobnego sprzętu” oraz samochodów prezentowanych na targach IFRE-EXPO 2017 w Kielcach. Zapraszamy do lektury!

News

News

Prestiżowy album "Samochody Pożarnicze" już dostępny

News

Nawałnice nad Polską

W Akcji

Katastrofa budowlana w Świebodzicach

Niniejszy autor prezentuję analizę akcji ratowniczej dotyczącej katastrofy budowlanej w Świebodzicach.

Samozapalenie się produktów roślinnych

Eksperci zajmujący się problematyką badań przyczyn powstania pożarów nie zawsze potrafią w sposób prawidłowy rozpoznać zjawiska samozapalenia składowanej masy roślinnej. Często powstanie pożaru przypisuje się celowemu działaniu człowieka – podpaleniu. Do takiej sytuacji przyczynią się zarówno brak publikacji i badań nad procesem samozapalenia produktów roślinnych jak i odpowiednim przygotowaniem zawodowym biegłych.

Niebezpieczna technika medyczna a bezpieczeństwo strażaków – cz. II

Jest to druga część artykułu poświęcona zagrożeniom w placówkach diagnostyki medycznej i leczenia chorób nowotworowych metodą radioterapii. W tej części zostanie zwrócona uwaga na zagrożenia, które pochodzą od izotopów promieniotwórczych stosowanych w Radomskim Centrum Onkologii, omówione zostaną także podstawowe zasady bezpiecznego działania w obrębie tego zagrożenia.

Artykuł promocyjny

Motopompa przewoźna do wody zanieczyszczonej S150 P-45/1

W Akcji

Bezpieczne dłonie strażaka

W dzisiejszym artykule zajmiemy się bezpieczeństwem dłoni strażaków, które podczas działań są narażone na szereg urazów. Omówione zostaną normy bezpieczeństwa, poziomy ochrony oraz technologie stosowane do produkcji rękawic.

Wykorzystanie drewna w działaniach z zakresu ratownictwa technicznego – cz. II

W pierwszej części artykułu („W Akcji” nr 5/2017) przypomniano powody, dla których należy wykonywać stabilizację pojazdów, rodzaje elementów wykorzystywanych do tego celu z omówieniem ich wytrzymałości i sposobów ich ułożenia. W drugiej części przedstawimy zasady bezpieczeństwa oraz omówimy najczęściej popełniane błędy popełniane w trakcie podnoszenia obiektów.

Wyposażenie ratownika pokładowego w polskim lotnictwie śmigłowcowym

Niniejsza publikacja jest początkiem serii artykułów na temat ratownictwa wysokościowego, wyposażenia ratowników oraz procedur realizacji zadań. W tej części prezentujemy wyposażenie ratownika pokładowego.

Ochrona osobista i zagrożenia biologiczne w KPP

W niniejszym materiale prezentujemy charakterystykę poszczególnych jednostek chorobowych, na które narażony jest strażak oraz ratownik w czasie prowadzonych działań, a także omawiamy sposoby profilaktyki i postępowania po ewentualnej, niefortunnej ekspozycji.

Drobny sprzęt na IFRE-EXPO 2017

W niniejszym materiale zaprezentujemy sprzęt pożarniczy, który prezentowany był na tegorocznych targach IFRE-EXPO 2017.

Przegląd wybranych konstrukcji samochodów pożarniczych – targi IFRE-EXPO 2017

Na tegorocznych targach KIELCE IFRE-EXPO oraz KIELCE WORK SAFETY-EXPO 2017 polscy i zagraniczni producenci zaprezentowali zwiedzającym kilkadziesiąt samochodów pożarniczych. Na łamach naszego czasopisma przedstawimy kilka konstrukcji zasługujących na uwagę.

Wydarzenia

I Manewry Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych Twierdza Modlin 2017

W dniach 15-18.06.2017 r. na terenie Garnizonu Modlin oraz na poligonie wojskowym w Starych Grochalach odbyły się I Manewry Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych Twierdza Modlin 2017.

Jubileuszowa edycja MSPO przyciągnęła tłumy zwiedzających!

W dniach 5-8 września 2017 r. miał miejsce jubileuszowy, bo XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Edycja ta była wyjątkowa nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę Salonu, ale również dzięki rekordowej liczbę osób zwiedzających. Około 40 tys. osób odwiedziło w tym roku MSPO, a to blisko dwa razy więcej niż podczas zeszłorocznej edycji.

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa SGSP i CLOR poświęcona tematyce CBRN

Jak jest zorganizowana współpraca służb w ramach programu „Solidarni w obliczu zagrożeń”? Jak należy postępować w przypadku otrzymania niezidentyfikowanej przesyłki mogącej stanowić zagrożenie chemiczne, biologiczne lub radiacyjne? Jakie są aktualne wytyczne prawne regulujące działania z zakresu CBRNE, a jakie zmiany prawne czekają nas w przyszłości? Te i inne zagadnienia przybliżali prelegenci konferencji, która odbywała się w dniach 7-8.09.2017 r. w SGSP w Warszawie.

Słowackie FIRECO

W dniach 4-6 maja 2017 roku na terenach wystawowych TMM a.s. w Trenčinie na Słowacji, odbyła się już po raz 13 Międzynarodowa Wystawa Strażackiej, Ratowniczej i Zabezpieczeniowej Techniki.

XV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w Spale

Redakcja magazynu „W Akcji” zaprasza na cykliczną konferencję Naukowo-Szkoleniową w Spale, która odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2017. W tym roku konferencja nosi tytuł „HAZMAT i CBRNE”.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij