W Akcji wydanie nr 1/2020
W Akcji wydanie nr 1/2020

W najnowszym wydaniu magazynu „W Akcji” tematem numeru jest kształcenie w zawodzie pożarniczym. W dalszej części można przeczytać między innymi o: etyce w grupach poszukiwawczo-ratowniczych, współdziałaniu służb przy likwidacji nielegalnych składowisk odpadów, samochodach pożarniczych zaprezentowanych na IFRE-EXPO w 2019 roku, organizacji działań ratowniczych na lodzie. Wydanie zostało wzbogacone o katalog produktów.

Temat numeru

Kształcenie w zawodzie pożarniczym

Uchodzimy za bardzo profesjonalną służbę. Czy tak jest w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, ponieważ nie mamy zawodowej konkurencji, a ciężko porównywać zawodowców do ochotników. W artykule przedstawiono ścieżki kształcenia w PSP.

W Akcji

Etyka w grupach poszukiwawczo-ratowniczych

Poszukiwania w strukturach OSP, stowarzyszeń cywilnych, WOPR stały się modne. Dziś każdy chce szukać zaginionych. Bycie bohaterem stało się priorytetem dla wielu wolontariuszy. Jaki zatem powinien być zespół poszukiwawczy?

Okiełznać żywioł wody. Cz. 2

W drugiej części artykułu autor analizuje m.in. skalę możliwości taktycznych podawania wody przez SIS, zwaną „gradientem natarcia”. Pokazuje ona minimalne, pośrednie i maksymalne wydajności, z jakimi strażacy będą podawali wodę na źródło pożaru.

Palący (się) problem. Współdziałanie służb przy likwidacji nielegalnych składowisk odpadów

W ostatnim okresie przez Polskę przetoczyła się fala pożarów składowisk odpadów. Od przeszło dwóch lat nie ma tygodnia, by nie doszło do tego typu zdarzeń. Działania wielu służb w kierunku zmian w przepisach mają doprowadzić do jak najszybszego zatrzymania tego zjawiska.

W kraju ognia i lodu

W ubiegłym roku firma WISS (Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych) z Bielska-Białej dostarczyła cztery samochody ratowniczo-gaśnicze klasy ciężkiej do zawodowej straży pożarnej w Reykjaviku. Pod ich zabudowę posłużyło dwuosiowe podwozie Scania P500 B4x4HZ.

Samochody pożarnicze zaprezentowane na IFRE-EXPO 2019

Na targach IFRE-EXPO 2019 zaprezentowano znacznie więcej różnego rodzaju sprzętu pożarniczego niż we wcześniejszej edycji. Swoje produkty przedstawili wszyscy liczący się producenci samochodów pożarniczych, tj.: Bocar, Moto Truck, Magirus, Szczęśniak PS, Rosenbauer, Wawrzaszek ISS.

Organizacja działań ratowniczych na lodzie

Gdy nadchodzą zimniejsze dni i noce, a powierzchnię pokrywa gruba warstwa śniegu i lodu, działania ratownicze stają się trudniejsze. Ratownicy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy interwencja jest prowadzona na zalodzonych akwenach.

Wydarzenia

SPAŁA 2019. XVII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa magazynu „W Akcji”

14-15 listopada 2019 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym INWEST w Smardzewicach k. Spały odbyła się XVII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa – „HAZMAT i CBRNE”. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejną edycję w 2020 r.

145. rocznica powstania OSP w Starym Sączu

9 listopada 2019 r., niedługo przed 101. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu przeżywała 145. rocznicę powstania oraz pierwszą rocznicę odsłonięcia pomnika poświęconego strażackiej organizacji konspiracyjnej „Skała”.

40 lat minęło

W Zakopanem w październiku 2019 r. odbyło się koleżeńskie spotkanie oficerów, którzy swoją zawodową pożarniczą karierę rozpoczęli w 1979 r. w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie.

INTERSCHUTZ 2020

Od 15 do 20 czerwca 2020 roku na terenach targowych Deutsche Messe w Hanowerze odbędą się największe i najważniejsze targi pożarnicze – Międzynarodowe Targi Pożarnictwa, Klęsk Żywiołowych, Ratownictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony „INTERSCHUTZ 2020”.

WYDANIE KATALOGOWE 2020

WYDANIE KATALOGOWE 2020

Partnerzy katalogu

Spis treści

Wykaz firm

Prezentacje firm

PREZENTACJE FIRM

Zintegrowany system łączności Hytera Ad Hoc w sytuacjach kryzysowych

RTCOM

BIATECH

MOTO-TRUCK

Systemy zasilania postojowego

SUPO-CERBER

ELEKTRA i HERO

EURODIS i KIKGEL

SATEL i ASF

PRZEGLĄD PRODUKTÓW

Przegląd produktów

Wyposażenia i środki ochrony indywidualnej strażaka

Wyposażenia i środki ochrony indywidualnej strażaka

Pojazdy i wyposażenie pojazdów

Sprzęt ratowniczy

Pompy, motopompy i agregaty prądotwórcze

Łączność

Indeks firm

Indeks firm

Indeks firm

Indeks firm

Indeks firm

Indeks firm

Indeks firm

Indeks firm

Kalendarium wydarzeń

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij