W Akcji wydanie nr 2/2020
W Akcji wydanie nr 2/2020

Nieodzownym elementem naszego życia są zmiany. To, jak na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniła się technologia choćby w motoryzacji, stanowi jednocześnie nie lada wyzwanie dla strażaków. Producenci samochodów prześcigają się w pomysłach, wprowadzając nowoczesne systemy bezpieczeństwa, systemy kamer i laserów, systemy reagowania w przypadku zderzenia… Tempo wprowadzania tych innowacyjnych rozwiązań jest ogromne. Przy tym wszystkim liczba wypadków drogowych wciąż jest zatrważająca. A wyzwania dla strażaków coraz większe… Wydaje się, że im bardziej nowoczesne rozwiązania stosowane w pojazdach, tym większe niebezpieczeństwo dla osób biorących udział w akcji ratunkowej. Dlatego szczególnej uwadze polecam Państwu materiał przygotowany przez st. sekc. Tomasza Kulaka, dotyczący nowoczesnego ratownictwa drogowego (str. 7). Oprócz ważnych aspektów związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami w drogowym ratownictwie technicznym, polecam skupić się na najistotniejszym aspekcie: zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i współuczestniczących w akcji. Pozostając w temacie motoryzacji i technologii, polecam lekturę artykułu dotyczącego samochodów do ciężkiego ratownictwa technicznego. St. bryg. w st. spocz. Paweł Frątczak oraz st. bryg. Janusz Woźniak szczegółowo przedstawili techniczne aspekty żurawi ratowniczych (str. 18). Z pewnością doświadczają Państwo wielu zmian również w ostatnim czasie. Sytuacja epidemiczna w kraju nie tylko zmieniła nasze prywatne plany, ale przede wszystkim działania zawodowe. Szczególnego znaczenia nabierają zadania PSP w aspekcie walki z COVID-19 (str. 24) Mł. kpt. mgr inż. Mateusz Szymczak zwrócił uwagę na nowe obowiązki straży pożarnej w obliczu pademii. Ale zmiany to nie tylko zagrożenia – to także szanse. Wraz z całym swoim zespołem dostałam możliwość nadzorowania prac nad najnowszymi wydaniami czasopisma „W Akcji”. To dla nas wyróżnienie, ale także poważne wyzwanie. Wierzę, że zdobyte przez lata doświadczenia w prowadzeniu czasopisma „Na Ratunek” pozwol mi wraz z najlepszymi specjalistami z branży stworzyć coś wyjątkowego także dla Państwa. Mam nadzieję, że czasopismo z tak ogromną tradycją dzięki Państwa uwagom i zaangażowaniu będzie się pięknie rozwijać przez kolejne lata.

 

 

Temat numeru

Współczesne wyzwania w ratownictwie technicznym na drogach

Liczba wypadków drogowych w ruchu lądowym stale rośnie, a czas i postęp technologiczny modyfikują stawiane przed ratownikami wyzwania. Wymaga się od nich nie tylko podstawowych czynności ratowniczych, ale także wdrażania nowoczesnych rozwiązań technicznych.

W Akcji

Samochody do ciężkiego ratownictwa technicznego

Do wybranych jednostek ratowniczo--gaśniczych PSP trafiło 7 ciężkich żurawi ratowniczych, które zostały dostarczone przez bielską firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalistyczne Sp. z o.o. Podobny samochód w 2015 roku trafi ł m.in. do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP w Krakowie.

Artykuł promocyjny

„Trenuj tak, jakbyś miał walczyć. Walcz tak, jak trenowałeś”– to mantra znana nie tylko w wojsku

Niezależnie od tego, czy pracujesz w straży pożarnej, czy też w siłach zbrojnych, regularne ćwiczenie różnorodnych, realistycznych scenariuszy zapewni, że w przypadku nagłego wypadku, wtedy, kiedy pojawi się duża dawka adrenaliny, nic nie przyćmi umiejętności, które wcześniej wyćwiczyłeś.

W Akcji

Straż pożarna w obliczu stanu epidemii

Na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony stan epidemii. Wprowadzono wiele obostrzeń dla mieszkańców, ale przede wszystkim to wzmożony czas pracy dla służb. Najbardziej istotnym ogniwem jest służba zdrowia, jednak straż pożarna również jako formacja ratownicza wykonuje wiele istotnych zadań w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Sprawdzone rozwiązania przeciwpożarowe w tunelach drogowych

Najczęstszą przyczyną występowania pożarów w tunelach są zdarzenia z udziałem pojazdów, które z różnych przyczyn zostają unieruchomione i zaczynają się palić. Ograniczona przestrzeń, silne zadymienie, procesy powstawania paniki powodują, że pożary w tunelach prowadzą m.in. do paraliżu ruchu.

Jesteś ogniwem łańcucha– hipotermia

Jak w przypadku każdego łańcucha, o jego sile decyduje najsłabsze ogniwo. Jednak w przypadku algorytmów działań służb ratunkowych gra toczy się o najwyższą stawkę. Czy mamy możliwość decyzji o uczestniczeniu w tej grze?

Środki ochrony indywidualnej z perspektywy ratownictwa medycznego

Materiały niebezpieczne będą stanowić jedno z największych zagrożeń dla ludzkości w XXI wieku. Zmieniając środowisko pracy służb medycznych, wymuszają użycie środków ochrony indywidualnej (ŚOI).

Strefowa detekcja gazów w działaniach ratowniczych

Detektory strefowe to najnowocześniejsza forma urządzeń uzyskujących potrzebne dla strażaków dane pomiarowe, które pozwalają na przesyłanie informacji bezpośrednio do osób nadzorujących akcją.

Szkolenia w ramach obrony przeciwpożarowej

Promocja wiedzy z zakresu bezpiecznych zachowań została wpisana przez Ministra Edukacji Narodowej do podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Prowadzenie praktycznej nauki z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego z wykorzystaniem technik zabawy pozwala dzieciom poznać sposoby postępowania w przypadku np. zaistnienia pożaru.

Wydarzenia

Targi Florian 2019 w Dreźnie

Na 18. Targach Pożarniczych Florian w Dreźnie zaprezentowano m.in. nowy samochód ratowniczo--gaśniczy produkcji Rosenbauera, a tematem przewodnim była ochrona ludności w czasie klęsk żywiołowych.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij