Już po raz trzeci w Sierakowie (19-21.06.2015) odbyły się tym razem IX Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Do Sierakowa przyjechało 49 załóg z 14 województw.

W Mistrzostwach zmagania prowadzili nie tylko druhowie, ale także druhny. W tego rocznej edycji wystartowało aż 7 załóg kobiecych.

Organizatorami są: Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Państwowa Straż Pożarna, Gmina Sieraków oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Sierakowie. Partnerem strategicznym jest Aries Power Equipment - Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda i Honda Marine w Polsce.

Niestety pogoda już od pierwszego dnia trwania mistrzostw nie była łaskawa dla uczestników… Jednak strażak ochotnik jest zawsze gotowy do działania. Obecne były łzy, pot i krew, jednak sanitariusze z SP ZOZ w Międzychodzie skutecznie udzielali pomocy w karetce pogotowia ratunkowego. Wszystko działo się w myśl motta, które towarzyszy Mistrzostwom Strażaków Ochotników: ,,Po pierwsze - bezpieczeństwo, po drugie - bezpieczeństwo, po trzecie - bezpieczeństwo".

Drużyny zmagały się w 7 konkurencjach: budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, wyścig łodzi wiosłowych, holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową, podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej oraz slalom łodzi motorowych. W sobotę została odegrana konkurencja specjalna Water Fighters dla najlepszych ekip, a o tym jak wygląda ta konkurencja zawodnicy dowiedzieli się dopiero przed startem.

Inicjatorem zawodów w Sierakowie jest Prezes OSP Sieraków, druh Stefan Lubik, który uczęszczał na poprzednie edycje mistrzostw w innych rejonach Polski. Obserwował nie tylko starty drużyn, ale także warunki do przeprowadzania tak dużej imprezy. Druh Prezes zaproponował Dyrektorowi ZG ZOSP RP Wiesławowi Golańskiemu oraz Dyrektorowi Generalnemu firmy HONDA Aries Power Equipment Pawłowi Golańskiemu, aby zawody odbyły się w Sierakowie. Po rozmowach oraz przemyśleniach zawody odbyły się w Sierakowie po raz pierwszy w 2013 roku i zostały w Sierakowie do dzisiaj. Sieraków jest miejscowością turystyczną, dlatego Gmina Sieraków jako współorganizator jest w stanie zapewnić zarówno zaplecze noclegowe jak i wyżywienie dla tak dużej liczby uczestników.

Zawodnicy przyjeżdżają na mistrzostwa przede wszystkim dobrze się bawić i sprawdzić swoje umiejętności. Nie wątpliwie faworyt jest jeden, a mianowicie ubiegłoroczny mistrz, który obronił tytuł także w tym roku OSP Licheń Stary I z wielkopolski. Pierwszym Wicemistrzem została ekipa OSP Augustów Lipowiec z województwa podlaskiego, a drugim Wicemistrzem jest ekipa OSP Nakło nad Notecią z województwa kujawsko- pomorskiego.

Każdy jest zwycięzcą, ponieważ odważył się wziąć udział w zmaganiach na wodzie. Być może to kiedyś pomorze uratować życie ludzkie, kiedy będzie liczyła się każda sekunda. Los przyprawia nas o różne scenariusze, a ważne jest by szybko i skutecznie działać.

 Autor: Druhna Marika Bierka

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij