Zapraszamy do lektury ostatniej części artykułu mł. bryg. Szymona Kokot-Góry pt. "Teoria spalania i pożaru – najnowsze badania i stare prawdy".

Kończąc cykl artykułów poruszający tematykę teorii spalania i rozwoju pożarów, chciałbym nawiązać do naszego polskiego klasyka i ojca krajowego pożarnictwa, Józefa Tuliszkowskiego. Nasz Rodak, w swej książce sprzed ponad 100 lat, bardzo trafnie i jednoznacznie opisał problematykę zagrożeń występujących przy spalaniu niezupełnym i niecałkowitym, a zatem w warunkach deficytu tlenu. Owo zrozumienie fundamentalnego wpływu dostępu tlenu do strefy spalania na dynamikę rozwoju pożaru i obecne zagrożenia nigdy nie uległo dezaktualizacji, a wręcz nabrało nowego znaczenia w erze wszechobecnych syntetyków w naszych domostwach czy miejscach pracy. Mam dużą satysfakcję, mogąc sięgać do tak znamienitych źródeł, aby poprzeć mą postawioną w tytule tezę, że najnowsze badania dodały jedynie pewnej dozy szczegółu i pozwoliły głębiej zrozumieć to, co nasi pradziadowie wiedzieli już dawno.

Pobierz artykuł

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij