W poniedziałek 11 marca przedstawiciele Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. oraz reprezentujący Skarb Państwa Starosta Wielicki podpisali akt notarialny, na mocy którego nastąpiła zamiana działek między kopalnią a Skarbem Państwa.

Obecna komenda znajduje się w sąsiedztwie wielickiej kopalni, w Parku Kingi, który nie jest dobrym miejscem na remizę PSP. Śpieszące na ratunek wozy strażackie tracą cenne sekundy manewrując na wąskich alejkach. - Nowa komenda to kwestia bezpieczeństwa, z jednej strony mieszkańców powiatu, z drugiej zaś turystów oraz kuracjuszy, których z roku na rok przybywa w Parku św. Kingi. Gdy w najbliższych latach ruszy remont szybu Daniłowicza, w obsłudze zwiedzających kopalnię będzie go musiał wesprzeć szyb św. Kingi – w parku turystów pojawi się jeszcze więcej  – komentuje Zbigniew Zarębski, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Podpisany w poniedziałek akt notarialny to symboliczne ukoronowanie wieloletnich starań o remizę z prawdziwego zdarzenia. Formalności związane z wymianą działek trwały, wymagały bowiem wielu zgód również na poziomie ministerialnym.

- Powiat wielicki ma najwyższy w Małopolsce wskaźnik migracji ludności – stwierdza Adam Kociołek, Starosta Wielicki. - W praktyce oznacza to zwiększający się co roku o kilka tysięcy wzrost liczby mieszkańców. Powstają nowe domy, obiekty użyteczności publicznej, drogi. Do tego największa w Małopolsce Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, rozwijająca się Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej oraz tereny inwestycyjne w gminach Kłaj, Biskupice i Gdów. Z jednej strony budzi to radość i podziw, z drugiej wymaga troski o właściwe zabezpieczenie każdego z miejsc, w którym znajdują się ludzie. Chcą oni bezpiecznie mieszkać, pracować, podróżować czy też spędzać czas.  Stąd potrzebne jest dostosowanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce do współczesnych realiów.

Podpisy pod aktem notarialnym to „zielone światło” dla nowej remizy. – Chcemy mieć gotowy projekt budowy komendy jeszcze w tym roku. Będziemy o tym rozmawiać na najbliższej sesji Rady Powiatu. To niezwykle istotna sprawa – zarówno dla Kopalni Soli „Wieliczka”, jak i Państwowej Straży Pożarnej i całego Powiatu Wielickiego – podkreśla Tomasz Broniowski, który jako Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. i jednocześnie Członek Zarządu Powiatu Wielickiego zna kulisy sprawy z różnej perspektywy. - Cenimy sobie w kopalni sąsiedztwo PSP, jednak przeprowadzka straży z Parku Kingi jest koniecznością i będzie z korzyścią zarówno dla samych strażaków, jak i mieszkańców całego powiatu. Powiat potrzebuje nowoczesnej straży, która może błyskawicznie dojechać do każdej z pięciu gmin.

- Przejazd przez Wieliczkę dla ciężkich i dużych wozów strażackich bywa trudny – wąskie ulice, ciasne zakręty, nierzadko korki. Nowa lokalizacja skróci nam czas dojazdu do większości gmin nawet o 5 minut – potwierdza Przemysław Przęczek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Za przeprowadzką przemawia też zły stan techniczny obecnej siedziby PSP. Budynek z lat 50. XX w. nie nadaje się już na remizę. Dość powiedzieć, że duże wozy  bojowe z trudem mieszczą się w garażach. W takich warunkach PSP nie ma szans na rozwój. - Bezpieczeństwo mieszkańców wymaga inwestycji w coraz bardziej specjalistyczny sprzęt – w obecnej remizie nie mamy na niego miejsca. Ciężko też o przestrzeń do treningu, do ćwiczeń – przyznaje Komendant Przęczek.

Sprawa mocno leży na sercu również Urszuli Ruseckiej, Poseł na Sejm RP Ziemi Wielickiej: - Budowa nowej komendy dla straży pożarnej w Wieliczce to konieczność – podkreśla pani Poseł, która zabiegała o pomyślny finał przedsięwzięcia także na poziomie ministerialnym i rządowym. – Cieszę się bardzo, bo dzięki dobrej współpracy Kopalni, Samorządu Powiatowego oraz instytucji PSP wieliccy strażacy są już naprawdę blisko wymarzonej siedziby. Wymiana działek oznacza, że lada moment ruszą prace projektowe i budowlane.

Adam Kociołek zapewnia o wsparciu: - Powiat wielicki włącza się aktywnie w te działania i będzie na każdym etapie wspierał tę inwestycję. Już teraz przeznacza 500.000 złotych na opracowanie dokumentacji projektowej – deklaruje Starosta. - Jestem przekonany, że uda się zrealizować w najbliższym czasie tę długo oczekiwaną przez wszystkich i bardzo potrzebną inwestycję. Podpisanie aktu notarialnego dotyczącego zamiany nieruchomości otwiera tak naprawdę tytuł inwestycyjny pod budowę nowej siedziby KPPSP.

- Podpisanie aktów notarialnych stanowi zwieńczenie blisko 13 letnich starań wielu osób i instytucji, których celem było pozyskanie działki pod nową siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Myślę, że ten dzień jest bardzo radosny nie tylko dla wielickich strażaków, ale również i mieszkańców powiatu wielickiego. To wielki dzień dla szeroko rozumianego wielickiego pożarnictwa – nie kryje zadowolenia Przemysław Przęczek i stwierdza: - W pewnym sensie historia zatoczyła koło. W 1950 roku „Ministerstwo Górnictwa" przekazało obecną siedzibę Straży Pożarnej, a po 69 latach ten budynek wraz z działką wraca „do górnictwa".  Wszyscy czujemy się, jakbyśmy ukończyli wielkie dzieło, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, iż tak naprawdę to dopiero początek wyboistej drogi, którą musimy pokonać. W tym miejscu chciałbym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy choćby w małym stopniu przyczynili się do pozyskania nowej działki dla wielickich strażaków.

Przeniesienie straży pożarnej na obrzeża Wieliczki otwiera nowe perspektywy przed organizacją służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wielickiego. – W przyszłości trzeba będzie również zapewnić Policji oraz Pogotowiu Ratunkowemu – zauważa Tomasz Broniowski. – Oprócz Komendy Państwowej Straży Pożarnej myślimy już o kolejnych planach – budowie w tym niezwykle dobrze usytuowanym miejscu Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, a w przyszłości kompleksowego Powiatowego Centrum Obsługi Mieszkańców. Zgrupowanie w jednym miejscu wszystkich najważniejszych służb oraz urzędów Starostwa z pewnością ułatwiłoby mieszkańcom szybkie uzyskanie pomocy czy informacji, znacznie odciążyłoby również zatłoczone już mocno miasto Wieliczka – dodaje.

 

Źródło i fot.: Kopalnia Soli „Wieliczka”/Starostwo Powiatowe w Wieliczce

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij