Wielka determinacja, siła, technika i wytrzymałość – to wszystko musiał zademonstrować w Champions Trophy Michał Dubicki, żeby pobić rekord Europy w czasie wykonania wszystkich czterech konkurencji!

Występ w tych najbardziej ekstremalnych zawodach w sportowym cięciu i rąbaniu drewna okazał się jednym z największych sukcesów Polaka w życiu, a był o krok od awansu do wielkiego finału. Strażak-ochotnik z Wielkopolski ostatecznie zajął 4. miejsce. Zwycięzcą rywalizacji w urokliwym szwedzkim zamku Tjoloeholm został Matt Cogar ze Stanów Zjednoczonych, który pokonał w finale australijskiego mistrza świata Lawrence’a O’Toole’a.

Blisko dwugodzinna walka o czempionat w Stihl TIMBERSPORTS® Champions Trophy była w tym roku niezwykle zacięta. Dwunastu najlepszych drwali świata zjawiło się w Szwecji z jednym marzeniem – wyrąbania sobie drogi do zwycięstwa. Od pierwszego wbicia siekiery w kłodę w oczach drwali widać było ogień i ogromną determinację. W powietrzu unosiły się wióry ciętego imponującymi piłami i rąbanego siekierami drewna. Polscy kibice z zapartym tchem śledzili przede wszystkim występy naszego jedynaka w mistrzowskiej stawce, Michała Dubickiego. Ten zachwycił wszystkich, ustanawiając w pierwszej rundzie nowy rekord Europy w czasie wykonania wszystkich czterech konkurencji z wynikiem 1:03:26. Pobił tym samym własne osiągnięcie z zeszłego roku z Francji. To jeden z największych sukcesów w historii sportowego cięcia i rąbania drewna w naszym kraju, a mogło być jeszcze lepiej, bo walkę o podium Dubicki przegrał o dwa ciosy siekierą. O tyle szybszy od niego w półfinale był urzędujący mistrz świata Lawrence O’Toole. Heroiczną walkę z wybitnym rywalem Polak, który wcześniej wyrzucił z walki o zwycięstwo faworyta gospodarzy Ferry’ego Svana, przepłacił urazem mięśnia, który uniemożliwił mu wzięcie udziału w małym finale i wyrąbanie sobie w walce z Kanadyjczykiem Stirlingiem Hartem drogi do trzeciego miejsca. Mimo tego pecha, jego występ trzeba uznać za niezwykle udany. Pokazał wielką moc.

Niedosyt mimo rekordu

- Na poważnie zacząłem trenować sportowe cięcie i rąbanie drewna zaledwie trzy lata temu, ale ciężka praca na treningach doprowadziła mnie tu, gdzie dzisiaj jestem. Miejsce tuż za podium w Champions Trophy to dla mnie dobry wynik, chociaż brakowało naprawdę niewiele żeby pokonać kolejnych rywali i rzucić świat na kolana. Nowy rekord Europy to jednak dla mnie wspaniałe osiągnięcie i zachęta do dalszej, jeszcze cięższej pracy. Wierzę, że moja ambitna walka będzie wielkim impulsem do rozwoju Timbersportu w naszym kraju. Już teraz wielu młodych chłopaków ćwiczy, żeby rywalizować z elitą. Ja im pokazuję, że przy odpowiedniej determinacji wszystko jest możliwe. Czuję jednak lekki niedosyt, że nie udało się wskoczyć na podium – mówił po zejściu ze sceny wyraźnie obolały Michał Dubicki. – Mam naderwany albo naciągnięty mięsień w nodze. Nic strasznego, będę żył, ale nie byłbym w stanie niestety walczyć o trzecie miejsce. Więcej będę wiedział po konsultacji z lekarzem – tłumaczył Polak.

Materiały wideo z zawodów Stihl TIMBERSPORTS® Champions Trophy można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://www.stihl-timbersports.com

https://www.twitch.tv/stihltimbersports

https://www.facebook.com/stihltimbersports

https://www.youtube.com/user/STIHLTIMBERSPORTStv

Spektakularne konkurencje, które fascynują widzów

STIHL TIMBERSPORTS® Series to międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, wyczynowej siekiery i specjalnej piły ręcznej. Historia pierwszych zawodów sięga roku 1870. 21 lat później na Tasmanii odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Od tego momentu sport ten zyskuje coraz większą popularność na świecie. Trafia do Ameryki Północnej oraz do Europy. Prawie wszystkie konkurencje: trzy z użyciem siekiery i trzy z użyciem pilarki, nawiązują do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. W tradycyjnych zawodach STIHL TIMBERSPORTS® odbywających się na całym świecie od maja do października, rozgrywanych jest 6 konkurencji – Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop i Hot Saw. W zawodach drużynowych w Mistrzostwach Świata i Champions Trophy nie rozgrywa się konkurencji Springboard i Hot Saw.

Informacje na temat zawodów znajdą Państwo na stronie: www.stihl-timbersports.pl

Źródło i fot.: STIHL TIMBERSPORTS®

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij