Przerąbanie drzewa siekierą a następnie odcięcie dwumetrową piłą idealnie równego krążka to dla przeciętnego człowieka zadanie przynajmniej na kilka godzin wytężonej pracy. Najlepsi drwale w naszym kraju są w stanie to zrobić w pół minuty.

Sportowe cięcie i rąbanie drewna – czyli ekstremalne zawody dla drwali, to dyscyplina sportowa z długimi tradycjami. Mówi się, że do pierwszej rywalizacji w tym sporcie przystąpiono w 1870 roku na Tasmanii, kiedy dwaj drwale założyli się o to, który szybciej zetnie drzewo. Stawką było 50 dolarów. Inna historia opowiada o tym, że w XVI-wiecznym Kraju Basków pewien zakochany siłacz przebiegł maraton, ścinając po drodze dziesięć drzew. Wszystko po to, aby móc się oświadczyć swojej ukochanej. Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, jedno jest pewne - od tej pory ten sport niesłychanie się rozwinął, zamieniając się w odpowiednik Formuły 1, w której wyselekcjonowani mistrzowie z całego świata, używając sprzętu niedostępnego dla zwykłego śmiertelnika, walczą o miano najlepszego. Dla organizatorów równie ważny jest jednak ten romantyzm, który wedle timbersportowej legendy charakteryzował zakochanego Baska – wciąż sportowe cięcie i rąbanie drewna jest okazją dla atletów, żeby pokonywać granice ludzkich możliwości i pokazywać, że w ich słowniku nie istnieje słowo „niemożliwe”.

Siła tura i technika wirtuoza

W najważniejszych zawodach, takich jak zaplanowane na wrzesień Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS®, zawodnicy mierzą się w sześciu wyczerpujących fizycznie i wymagających technicznej wirtuozerii konkurencjach. Underhand Chop to przerąbanie kłody, na której stoi zawodnik; Stock Saw polega na odcięciu pilarką równego krążka drewna; Standing Block Chop sprawdza umiejętność przerąbania wbitego na sztorc bloku drewna; Single Buck polega na ręcznym odpiłowaniu krążka drewna; Springboard – niezwykle złożona technicznie konkurencja – wymaga wyrąbania sobie platform, po których drwal się wspina aby na wysokości odrąbać końcówkę drzewa; najbardziej efektowną próbą mocy jest Hot Saw, kiedy za pomocą niezwykle potężnej piły łańcuchowej zawodnicy odcinają po trzy równe krążki w ciągu kilku sekund. 

Piła o mocy trzech Małych Fiatów

O sprzęcie, którym posługują się drwale, można mówić godzinami. Używana w konkurencji Hot Saw, specjalnie stuningowana piła waży 30 kilogramów, wprawia łańcuch w ruch o prędkości 250 km/h i osiąga moc 80 koni mechanicznych. Zważywszy na fakt, że Fiat 126p w swojej najmocniejszej fabrycznie produkowanej wersji miał silnik o mocy 25,2 KM, można śmiało powiedzieć, że drwale dysponują w rękach mocą ponad trzech „Maluchów”! Taki wyczynowy sprzęt kosztuje około 30 tysięcy złotych i wykorzystywany jest jedynie do zawodów gdyż ze względu na szybkie przegrzewanie nie nadaje się do pracy w lesie. To prawdziwe bolidy wśród pił łańcuchowych.

Równie ciekawym sprzętem używanym przez zawodników są olbrzymie piły ręczne, które mierzą ponad dwa metry, mają dziesięciocentymetrowe ząbki wycinane za pomocą lasera, a na całym świecie tylko garstka osób potrafi je odpowiednio naostrzyć. Dlatego najlepsi polscy zawodnicy ostrzą je zagranicą – u czeskiego mistrza Martina Komarka, albo u niemieckich ekspertów. Najlepszym specjalistą na świecie w tej dziedzinie jest jednak Kanadyjczyk Jean-Pierre Mercier, z którego usług korzystało wielu mistrzów świata, w tym legenda Timbersportu, Nowozelandczyk Jason Wynard. Mercier sam przez 30 lat brał z sukcesami udział w zawodach w sportowym cięciu i rąbaniu drewna, zanim postanowił na dobre poświęcić się doskonaleniu sprzętu.

Siekiery używane przez zawodników to też nie jest typowy sprzęt, jaki każdy z nas może kupić w najbliższym supermarkecie – najlepsi zawodnicy sprowadzają je wyłącznie z Nowej Zelandii. Wykonane ze specjalnego gatunku stali narzędzia wymagają ręcznego ostrzenia po każdym rąbaniu. Efekty są jednak powalające – nie dość, że taka siekiera pozwala przerąbać mającą ponad trzydziesto-centymetrową średnicę kłodę w kilkanaście sekund, to na dodatek jest tak ostra, że bez problemu drwal może się nią nawet ogolić.

Wielkie show w stolicy

Sportowe cięcie i rąbanie drewna swe korzenie ma na Antypodach, ale również w naszym kraju jest coraz szybciej rozwijającym się sportem. Nasi reprezentanci w 2017 roku zostali drużynowymi wicemistrzami świata STIHL TIMBERSPORTS®, a dwa lata wcześniej pobili w tej konkurencji rekord Europy. Nazwiska takich zawodników jak Michał Dubicki, Arkadiusz Drozdek, czy Jacek Groenwald budzą olbrzymi szacunek na całym świecie – pierwszy był w tegorocznych zawodach Champions Trophy o krok od podium, bijąc po drodze swój własny rekord Europy w czasie wykonania wszystkich konkurencji. Pozostali to wielkie postaci krajowego podwórka, sportowcy o ugruntowanej marce. Co ciekawe, w naszym kraju mistrzostwa organizowane są we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną, a wszyscy zawodnicy są strażakami-ochotnikami.

14 września tego roku przed warszawską halą EXPO XXI odbędą się Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS®, w trakcie których kibice będą mogli podziwiać niezwykły sprzęt, potężne kłody drewna, a przede wszystkim wspaniałych atletów, którzy dodają określeniu „drwal” jeszcze bardziej imponującego wydźwięku. To gratka, której żaden fan sportu nie powinien ominąć!

Więcej informacji na: www.stihl-timbersports.pl

Źródło i fot.: Stihl-timbersports

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij