Na tegorocznym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach toruńska firma Pagacz Defence Group zaprezentowała unikatowej konstrukcji wielofunkcyjny manekin ewakuacyjny III generacji Phantom.

Phantom jest innowacyjną, całkowicie polską konstrukcją, która powstała i została opracowana jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku w temacie szeroko rozumianych tematycznie szkoleń związanych z realizacją bezpiecznych treningów uwzględniających pełen zakres procedur o charakterze ewakuacyjno-medycznym, które prowadzone są w trudnych i niesprzyjających warunkach operacyjnych. Z manekinu ewakuacyjnego może korzystać nie tylko straż pożarna, ratownictwo medyczne, ale również wojsko, policja oraz służby specjalne, które duży nacisk kładą na poziom wyszkolenia swoich pracowników i funkcjonariuszy. Owa wielofunkcyjność i szerokie pole jego wykorzystania daje możliwość prowadzenia z jego udziałem szkoleń również w ratownictwie górskim, górniczym, przemysłowym oraz chemicznym.

Konstrukcja Phantoma umożliwia dynamiczne przeprowadzenie pełnego wstępnego zaopatrzenia medycznego w postaci zastosowania opasek uciskowych przy wykorzystaniu imitacji ran, naukę wykonywania ucisków bezpośrednich w przypadku tamowania masywnych krwotoków, pakowania głębokich ran, które umożliwiają specjalnie rozmieszczone na jego ciele kieszenie, do których dodatkowo można wprowadzić wężyk transportujący sztuczną krew. Natomiast w strefie bezpiecznej ćwiczyć można z jego wykorzystaniem dalsze formy zaopatrzenia medycznego połączone z wstępnym badaniem urazowym obejmującym np. unieruchamianie kończyn w przypadku symulacji ich złamań. Phantom z powodzeniem pełni też rolę osoby poszkodowanej, która ucierpiała w wyniku określonego w ćwiczeniu mechanizmu urazowego.

Wszystkie kończyny Phantoma są dzielone, dzięki czemu umożliwiają symulację ćwiczenia ich amputacji wraz z dodatkowym wykorzystaniem posiadanych imitacji ran. Manekin może być ewakuowany za pomocą wszystkich dostępnych - znanych technik i metod w tym m.in. specjalistycznych i improwizowanych technik linowych. Konstrukcja ciała i głowy Phantoma jest odporna na urazy i przetarcia co umożliwia symulację poszkodowanego w warunkach trudno dostępnych takich jak gruzowiska, ziszczone w wyniku katastrofy środki transportu komunikacyjnego. Phantom wyposażony jest w bezprzewodową elektronikę monitorującą czynności RKO. Ćwiczący słyszy wybrany przez instruktora rodzaj oddechu poszkodowanego podczas sprawdzania drożności górnych dróg oddechowych, oddech zastępczy i zew. masaż serca są rejestrowane w zakresie niezbędnych parametrów do bieżącej jak i późniejszej analizy. Ponadto instruktor nadzoruje prawidłowość wykonywanych czynności RKO za pomocą tabletu z wgraną aplikacją sterującą.

Źródło i fot.: Przemysław Miller

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij