9 listopada 2019 r. w przeddzień 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu przeżywała 145. rocznicę powstania jednostki.

W sobotę 9 listopada 2019 r. OSP Stary Sącz przeżywała kilka ważnych uroczystości – 145. rocznicę powstania jednostki, pierwszą rocznicę odsłonięcia pomnika poświęconego Stanisławowi Mazanowi i strażakom, którzy w czasie II Wojny Światowej dzielnie walczyli za wolną Polską, a także promocję monografii Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu napisaną przez Druha Majora Pożarnictwa w stanie spoczynku Jerzego Gutkowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przy budynku Powiatowo-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu. Na to wydarzenie przybyli: Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, Prezes Zarządu Powiatowego OSP Druh Paweł Motyka, Komendant Gminny OSP Druh Paweł Banach, Dyrektor Biblioteki Monika Jackowicz-Nowak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Popowicach Grażyna Smaga, Proboszcz Starosądeckiej fary ks. Marek Tabor, Profesor Józef Wojnarowski, wielu strażaków ochotników oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Szczególnym gościem był Jerzy Gutkowski – autor monografii „Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu (1874-2019)”.

– Każda wielka historia składa się z mnóstwa pojedynczych wydarzeń, życiorysów, przedsięwzięć, ludzkich pragnień, zrealizowanych zamierzeń, sukcesów i porażek. Nie inaczej jest z ponad 750-letnimi dziejami Starego Sącza – czytamy okładce monografii słowa Burmistrza. – Historia nasza ma wiele kart. Obszerny, piękny rozdział zapisała w niej Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Sączu. To najdłużej działająca organizacja społeczna w naszym mieście. Powołana w poczuciu odpowiedzialności za Stary Sącz i jej mieszkańców, tworzona przez dziesięciolecia przez najznamienitszych starosądeckich obywateli, będąca zawsze, a szczególnie w czasach próby szkołą patriotyzmu, odpowiedzialności i działania na rzecz wspólnoty. Dlatego warto do tej publikacji sięgnąć i poznać historię starosądeckiego OSP, która nadal dopisuje kolejne rozdziały do naszej wspólnej starosądeckiej opowieści – dodaje Jacek Lelek.

Po apelu i złożeniu kwiatów oraz znicza przy pomniku strażackiej organizacji konspiracyjnej „Skała” wszyscy udali się do budynku na dalszą część uroczystości. Tam została przedstawiona przez Jerzego Gutkowskiego historia powstania monografii oraz najciekawsze jej fragmenty, zwłaszcza te związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i wkładem OSP Stary Sącz w to dzieło. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Po ich przemowie autor przystąpił do podpisywania monografii. W tym czasie Lena Dróżdż zaśpiewała piosenkę patriotyczną pt. „W listopadzie…”. Po zakończeniu uroczystości Prezes OSP Roman Jop zaprosił wszystkich na poczęstunek.

Źródło i fot.: Opracowano na podstawie materiału zamieszczonego na stronie OSP Stary Sącz.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij