Ponad 200 interwencji strażaków związanych z pożarami traw i lasów w miniony weekend. Wystarczyło parę słonecznych dni i maszyna ruszyła. Ogień z łąk i nieużytków może przenosić się w pobliże lasów oraz domów. Dlatego straż apeluje o rozsądek.

Interwencje te dotyczyły głównie podpaleń. Ludzie wypalają suche trawy, nie zdając sobie sprawy jak bardzo jest to niebezpieczne. Zdarza się, że giną w takich pożarach lub tracą swoje mienie w wyniku rozprzestrzenienia się ognia suchej trawy na zabudowania.Trawy palą się bardzo szybko, a pomaga w tym także wiatr.

Osoby wypalające trawy myślą, że mogą nad tym zapanować i w razie potrzeby zareagować. Nic bardziej mylnego. Jak mówi mł. bryg. Marcin Nyga z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach:

- Ostatnio w powiecie jędrzejowskim człowiek, który próbował gasić pożar trawy doznał poparzeń nóg. Mężczyzna trafił do szpitala.

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale grożą za to również kary. Każda taka interwencja pochłania czas strażaków, którzy mogą być potrzebni gdzie indziej. 

 

- Przypominam, że w obecnym czasie poza pożarami i wypadkami drogowymi, przede wszystkim borykamy się z widmem epidemii koronawirusa. Straż pożarna podejmuje w tej chwili wszystkie możliwe działania, aby przygotować się do pomocy ludności na wypadek wystąpienia wzmożonej ilości zachorowań- podkreśla Marcin Nyga.

Od stycznia do początku marca tego roku strażacy w województwie świętokrzyskim interweniowali już ponad 990 razy do pożarów traw.

Źródło: www.eska.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij