20 lat temu została wprowadzona do podziału bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Moryniu. Teraz trafi do powstającego Muzeum Pożarnictwa w Karlinie.

Tatra 148 brała udział w kultowych akcjach, takich jak: tragiczny pożar Kombinatu Gastronomicznego „Kaskada” w Szczecinie w 1981 roku czy  podczas pożaru ropy w Karlinie w 1980 roku. Służbę rozpoczęła w Portowej Straży Pożarnej w Świnoujściu w 1975 roku. Do Polski trafiła zza wschodniej granicy, gdzie wykorzystywana była w Straży Pożarnej.  Posiadała  zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 5,5 tys. litrów. Z czasem wpowadzona została do podziału bojowego, a jej zbiornik pianotwórczy zamieniono na zbiornik z wodą. Samochód służył strażakom do zeszłego roku, kiedy to awarii uległa autopompa. Podjęto decyzję o jego wycofaniu i przekazaniu do powstającego Muzeum Pożarnictwa w Karlinie, które ma być częścią Centrum Nauki.

Tatra 148 stanie w muzeum obok innych czerwonych wozów, które przez lata służyły strażakom. Pojazdyzaparkowano na razie pod dachem zabudowań na terenie Wyspy Biskupiej. Większość jest „na chodzie”, pozostałe czeka kilka napraw.

Źródło: www.gk24.pl

Źródło zdjęcia: www.gk24.pl/ Radek Koleśnik

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij