W pożarze w Rafinerii zginęło 37 osób. Przyczyną tragedii było piorun, który uderzył w element zbiornika.

Dzisiaj mija 49 lat od pożaru rafinerii. Dokładnie 26 czerwca 1971 roku nad Czechowicami-Dziedzicami przechodziła burza. Jeden z piorunów trafił w tzw. kominek oddechowy zbiornika ropy. Wówczas zbiorniki nie były wyposażone w "pływające dachy", które uniemożliwiają gromadzenie się mieszaniny wybuchowej nad powierzchnią ropy. To dlatego uderzenie wywołało zapłon oparów zgromadzonych w zbiorniku, w którym znajdowało się ok. 10 tys. ton ropy.

Strażacy zaraz po wybuchu zjawili się na miejscu. Musieli korzystać tylko ze swojego sprzętu, gdyż ten rafineryjny był niesprawny. Z relacji świadków wynikało, że nikt nie panował nad ogniem, a także nad akcją gaśniczą. Woda przedzierała się do zbiornika, aż w końcu wystrzeliła w górę razem z płonąca ropą. Na miejscu zginęły 33 osoby, cztery kolejne zmarły w szpitalu. Zniszczone zostały 22 samochody pożarnicze.

Dopiero po trzech dniach udało się powoli stłumić ogień, który dogasał jeszcze przez kolejne trzy dni. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej było zbyt ciasne rozmieszczenie zbiorników i ich przestarzała konstrukcja.

Był to trzeci pożar w rafinerii jaki wydarzył się w 1971 r.  Wcześniej zapaliła się wieża destylacyjna oraz  kilkadziesiąt cystern pod nalewakiem. Oba ugasiła zakładowa straż pożarna.

Źródło: www.wnp.pl

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij