Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce wdrożyło technologię Sitraffic Stream, która namierza pojazd uprzywilejowany i włącza dla niego zielone światło.

W Rzeszowie od 2015 roku działa Inteligentny System Transportowy, który obejmuje całe miasto. Do systemu włączonych jest 66 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ponad 40 tablic zmiennej treści, stacje meteo oraz pomiaru zanieczyszczeń a także systemy kamer CCTV, czasu przejazdu, inteligentnego ważenia oraz priorytetu dla transportu publicznego. W systemie sukcesywnie pojawiają się nowe funkcjonalności, a najnowsza z nich to technologia Sitraffic Stream, która gwarantuje priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych.  Przeszła ona pozytywnie fazę testów i już działa w Rzeszowie.

Skutkiem działania tej nowej technologii jest tzw. „zielona fala”, czyli automatyczne zielone światło na każdym skrzyżowaniu dla wybranych pojazdów służb ratowniczych, wyposażonych w specjalną jednostkę pokładową. W celu określenia dokładnej lokalizacji pojazdu system wykorzystuje GPS. Przesyła on dane do centrum sterowania ruchu drogowego i żąda priorytetowej fazy. Wszystko odbywa się automatyczne, dzięki czemu nie jest wymagana żadna fizyczna infrastruktura przydrożna.

Jak mówi st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, dzięki temu pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych. To wszystko zapewnia lepszą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą jazdę na skrzyżowaniach, a w konsekwencji – realizację zadań.

System został zainstalowany w 42 pojazdach służb ratowniczych. Jest to pierwsze tego typu wdrożenie w Polsce, które wykonała firma Simens Mobility. Jest ona operatorem systemu ITS w Rzeszowie, a także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i Tychach.

Źródło: www.ratownicy24.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij