Dzisiaj przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Ślaski Urząd Wojewódzki podsumował wezwania z ubiegłego roku.

Ubiegły rok był nieco inny ze względu na wprowadzony stan epidemii. Zmiany odczuli również pracownicy CPR-ów. Jak zaznaczył dyrektor CPR w Katowicach, Tomasz Michalczyk, w przypadku tego rodzaju pracy nie ma możliwości wykonywania jej zdalnie, dlatego operatorzy przez cały czas byli obecni na swoich stanowiskach.

Pandemia wymusiła na operatorach dodatkowe zadania związane z dbaniem o bezpieczeństwo ratowników medycznych, strażaków i policjantów. Konieczne jest m.in. ustalenie kwestii związanych z ryzykiem zakażenia koronawirusem w miejscu interwencji. Wiąże się z tym obowiązek zadawania dodatkowych pytań dotyczących przebywania na kwarantannie i izolacji, co niejednokrotnie wywołuje oburzenie osób dzwoniących.

Stan epidemii spowodował, że na numer alarmowy częściej dzwoniono w celu zgłoszenia łamania przepisów związanych z obostrzeniami. Operatorzy odbierali również telefony z prośbami o pomoc - dotyczyło to w głównej mierze osób samotnych przebywających na kwarantannie. Zazwyczaj prosiły one o pomoc w zakupach czy wyprowadzenie psa na spacer. Rola operatora w takich sytuacjach sprowadza się do wskazania miejsca, gdzie oferowana jest pomoc.

Tomasz Nowak, koordynator zmiany, poinformował, że cały Wydział Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego został zaangażowany w walkę z epidemią. Pracownicy zajmują się dodatkowo m.in. obsługą infolinii dotyczącej tzw. wymazobusów czy miejsc w szpitalach zakaźnych.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 jest dobrą okazja do tego, aby przypominać, w jakich sytuacjach powinno się z niego korzystać. Jest to numer alarmowy, z którego można korzystać w całej Unii Europejskiej. Kraje takie jak Dania, Finlandia, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia czy Szwecja przyjęły numer 112 jako swój jedyny lub podstawowy krajowy numer alarmowy.

Źródło: www.ratownicy24.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij