Kwalifikowana Pierwsza Pomoc w nowatorskiej formule. Strażacy za pomocą gogli i kontrolera mogli poczuć się jak na miejscu akcji.

Pandemia na każym z nas wymusza nowe formy przystosowania się do obecnie panujących warunków. Jednym z nich są właśnie szkolenia on-line lub w przypadku strażaków szkolenia w wirtualnej rzeczywistości. Program ten jest programem pilotażowym, który testowała Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak działa system? Za pomocą połączenia online przy jednym symulowanym zdarzeniu mogą współdziałać strażacy, będący w różnych jednostkach i w ten sposób ćwiczyć wspólnie. Ćwiczenia odbywają się na Platformie Wirtualnej Symulacji. Oprócz zadań z KPP istnieje możliwość poszerzenia zakresu o inne specjalizacje - m.in. ratownictwo techniczne czy chemiczne.
Strażak biorący udział w ćwiczeniach widzi obraz dzięki goglom. W ręku natomiast trzyma kontroler, którym może symulować czynności wykonywane podczas akcji - badanie poszkodowanego czy udzielanie mu pomocy, wykonując określone ruchy. Można także zadawać poszkodowanemu pytania, wybierając odpowiednie opcje na kontrolerze.

Jakie są zalety tego typu szkoleń? Przede wszystkim:

  • uzupełnia część praktyczą, której ze względu na pandemię nie sposób zrealizować,
  • ekonomia czyli możliwość kształcenia na odległość bez opuszczania swojej komendy,
  • generowanie błędów oraz możliwość ich poprawy, co w normalnej rzeczywistości jest niemożliwe, gdyż raz przecięte auto nie może być złożone i pocięte ponownie,
  • nieograniczona liczba scenariuszy do zrealizowania.

Szkolenia prowadzą koordynatorzy ratownictwa medycznego i mają być prowadzone we wszystkich Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych województwa lubuskiego.

Źródło: www.osp.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij