Według PSPA w 2020 roku doszło do 7827 pożarów samochodów osobowych. Nie wiadomo jednak, ile z nich to samochody elektryczne.

Według ekspertów z PSPA samochody elektryczne znacznie rzadziej ulegają samozapłonowi niż samochody konwencjonalne. Wynika to przede wszystkim z braku:

  • układu paliwowego i wydechowego,
  • świec i katalizatora,
  • wycieków benzyny i oleju silnikowego.

Jeżeli już dochodzi do zapłonu samochodu elektrycznego, to zazwyczaj dochodzi do nich wskutek wystąpienia kilku czynników ryzyka jednocześnie.

Raport powstał w oparciu o incydent, ktory miał miejsce w 2020 roku w Warszawie. Niepotwierdzona informacja jakoby przyczyną pożaru miał być samochód elektryczny lub hulajnoga spowodowała, że ludzie krytycznie zaczęli patrzeć na tego typu pojazdy. Jak się jednak okazało informacja ta nie została ani potwierdzona, ani odrzucona, bowiem w garażu parkował samochód spalinowy, a nie elektryczny.

Według raportu amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA), elektrolity stosowane w akumulatorach litowo-jonowych stwarzają mniejsze lub porównywalne ryzyko zapłonu względem paliw konwencjonalnych, takich jak benzyna lub olej napędowy. Zdaniem NHTSA, trzema najbezpieczniejszymi autami na świecie są zatem pojazdy elektryczne.

Ponadto PSPA przypomina, że akumulatory BEV są wyposażone w kompleksowy system zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jest on bez przerwy aktywny: zarówno gdy samochód jest zaparkowany, jak i podczas jazdy oraz ładowania.

Źródło: www.globenergia.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij