Wyjazdów pogotowia jest coraz więcej, dlatego strażacy pomagają m.in. w przypadku zasłabnięć czy problemów z oddychaniem.

We Wrocławiu oraz w sąsiadujących z nim powiatach stacjonuje 18 specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego oraz blisko 55 karetek z podstawowym wyposażeniem. Okazuje się jednak, że nawet taka liczba nie jest wystarczająca w obliczu wzrostu zgłoszeń związanych z koronawirusem. Dyspozytorzy w takich sytuacjach na miejsce zdarzenia wysyłają wozy bojowe straży pożarnej a nawet śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jeżeli to konieczne, wspieramy pogotowie ratunkowe i dyspozytorzy mogą dysponować naszymi załogami – przyznaje starszy kapitan Tomasz Szwajnos, oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. W każdym zastępie są strażacy, którzy mają uprawnienia ratowników medycznych. Jest to jeden z głównych elementów przeszkolenia. Nie dysponują co prawda lekami ani specjalistycznym sprzętem medycznym, ale mogą założyć opatrunek czy podać tlen. Jak wyjaśnia rzecznik, strażacy są również w stanie wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Na wyposażeniu każdego strażackiego wozu znajdują się zestawy medyczne z opatrunkami i zestawami tlenowymi. Strażacy mają też nosze, szyny kramera, a także defibrylatory. Tomasz Szwajos podkreśla jednak, że zastępy strażaków mogą wspierać ratowników medycznych, ale nie mogą ich całkowicie zastąpić.

Źródło: www.ratownicy24.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij