Sejmowe komisje dyskutowały o możliwości przeniesienia lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych w struktury Państwowej Straży Pożarnej.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała stwierdził, że takie rozwiązanie jest możliwe, jednak widzi w nim "cały szereg bardzo poważnych problemów i kłopotów z tym związanych, które niewątpliwie bardzo trudno by było rozwiązać". Z tą opinią zgodził się także komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Kwestia przeniesienia lotniskowych straży pożarnych do PSP jest dyskutowana od lat. Wśród problemów wymienia się m.in. kwestię podwójnego dowodzenia po przeniesieniu straży lotniskowych do PSP wynikającą m.in. z tego, że zgodnie z prawem krajowym i unijnym to zarządzający lotniskiem odpowiada za zapewnienie ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Inne dotyczą odmiennego charakteru tych służb i specyfiki ich działań, czy wykorzystywanego sprzętu, jak nawet gabaryty pojazdów. Jako przykład Horała podał kwestę szkoleń, które na ten moment przeprowadzane są za granicą, gdyż w Polsce nie ma takiego specjalnego ośrodka.

Podczas posiedzenia padł również pomysł by utworzyć osobną "służbę pożarniczą lotnisk RP", która byłaby formacja państwową. Czy jest to lepsze rozwiązanie? Sprawdzi to w najbliższych tygodniach MSWiA i KG PSP, do czego zobowiązał się wiceminister Wąsik.

Źródło: www.infosecurity24.pl

Źródło zdjęcia: www.infosecurity24.pl/Policja Lubelska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij