Pojawia się coraz więcej głosów sprzeciwu związanych z projektem Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Część druhów martwi się między innymi końcem OSP, jednak wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że nie ma ku temu powodów.

Maciej Wąsik potwierdza, że OSP jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Polski, dlatego nowa ustawa ma za zdanie pomóc strażakom, a nie szkodzić. Sekretarz stanu zdementował również plotki o zakazie noszenia mundurów, wyjaśniając że stowarzyszenia strażaków mogą same decydować o ubiorze. Ponadto zapewnił, że jeśli OSP zechce zapisu potwierdzającego, że są formacją mundurową, to taki się pojawi.

Zapytany o likwidację mniejszych jednostek, wiceminister odpowiedział, że Komendant Główny zaproponował 10 lat vacatio legis, co pozwoli się im rozwinąć i dołączyć do JRG OSP. Na razie jednak nie wiadomo, czy czas wejścia w życie umowy faktycznie tyle wyniesie.

Poruszono także kwestię dodatkowych kursów dla strażaków oraz ich finansowaniu. Koszt szkoleń dla ochotników ma wziąć na siebie Państwowa Straż Pożarna, z kolei szkolenia BHP będą finansowane z budżetu gmin.

Źródło: remiza.com.pl

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij