Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący legitymacji strażaków OSP lub osób, które posiadają uprawnienie do świadczenia ratowniczego.

Według założeń projektu, legitymacja ma być wydawana na wniosek strażaka lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego, który będzie można składać w komendzie powiatowej lub miejskiej PSP. 

Jednak w przypadku strażaka ratownika, istotna będzie informacja o ukończeniu szkolenia podstawowego, a w przypadku emeryta – decyzja o przyznaniu świadczenia ratowniczego. 

Jak będzie wyglądać legitymacja? 

Legitymacja będzie elektroniczną kartą procesową w formie karty identyfikacyjnej o wymiarach 85,60 x 53,96 mm. Wykonana będzie z tworzywa sztucznego, z wbudowanym wkładem elektronicznym. 

Po lewej stronie znajdować się bedzie zdjęcie strażaka – jak w dowodzie osobistym czy prawie jazdy. Obok zdjęcia będą umieszczone dane tożsamości, takie jak imię i nazwisko, numer legitymacji, nazwa organu wydającego, nazwa jednostki OSP, data wydania legitymacji, a także element graficzny stworzony za pomocą farby aktywnej w promieniowaniu ultrafioletowym. 

Według MSWiA rozporządzenie ma obiąć około 230 tys. osób i wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. 

Według wstępnych danych, wydawanie legitymacji przez 10 lat może pochłonąć ponad 12 milionów złotych, z czego już przez pierwsze 2 lata koszty szacowane są na około 6 milionów.

Źródło: remiza.com.pl

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij