W kubańskim porcie Matanzas, w którym od piątku 05.08.2022 r. trwa walka z ogromnym pożarem, we wtorek rano czasu lokalnego wybuchł czwarty zbiornik z paliwem. Jak dotąd potwierdzono zgon jednego strażaka.

Pożar rozpoczął się 05.08.2022 r., gdy pierwszy zbiornik zapalił się wskutek uderzenia piorunem. W sobotę zapalił się drugi ze zbiorników, co spowodowało serię silnych eksplozji w porcie. Wtedy najwięcej osób zostało rannych. W poniedziałek, kiedy ogień zajął trzeci zbiornik, nastąpił kolejny wybuch.

W związku z bardzo niebezpieczną sytuacją kubańskie władze podjęły decyzję o ewakuacji ponad 5 tysięcy osób z osiedli znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie pożaru.

Strażacy próbują różnych rozwiązań, aby opanować pożar – schładzają pozostałe zbiorniki wodą morską, a także budują zaporę ziemną, by nie doszło do dalszego wylewania się paliwa, a co za tym idzie rozprzestrzeniania się pożaru.

Kubańczyków wspierają ratownicy z Wenezueli oraz Meksyku, jednak ich pracę utrudnia wysoka temperatura oraz silny wiatr.

Rannych zostało łącznie 125 osób, 5 z nich jest w stanie krytycznym. Ministerstwo Zdrowia Kuby poinformowało, że zaginionych pozostaje 14, zamiast 16 osób. Dwóch mężczyzn udało się odnaleźć w szpitalach.

Niestety, Kubańczycy już odczuwają skutki pożaru. Do szpitali w Hawanie zgłaszają się ludzie z problemami z oddychaniem oraz podrażnieniem oczu. Wyłączono również jedną z elektrowni w okolicach Matanzas z powodu niskiego ciśnienia wody.

Źródło: https://www.pap.pl/

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij