Podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli odbyło się uroczyste upamiętnienie Lejbusza Monica, strażaka, który zginął w obozie zagłady.

Lejbusz Monic był zduńskowolskim strażakiem żydowskiego pochodzenia. W 1942 roku został zapędzony przez Niemców na selekcję, gdzie uznano go za zdolnego do pracy. W drugiej grupie, przeznaczonej do wywózki do obozu, znalazły się dzieci, osoby chore i starsze.

Monic poprosił o możliwość ugaszenia pragnienia czekających na śmierć dzieci, a potem odmówił powrotu do grupy zdolnych do pracy, ze świadomością konsekwencji tej decyzji. Strażak został przewieziony wraz z dziećmi i wieloma innymi mieszkańcami miasta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zginął.

Departament Straży Pożarnej Nowego Jorku przekazał proklamację, która zaświadcza o bohaterskim czynie strażaka ze Zduńskiej Woli. Dokument przekazał dr Menachem Daum w imieniu Laury Kavanagh, Komendanta Straży Pożarnej Miasta Nowy Jork.

Źródło: Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli (Fb)

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij