Nowa ustawa o ochronie ludności i o stanie klęski żywiołowej zakłada wprowadzenie ambulansów do wyposażenia straży pożarnej. Początkowo do jednostek ma trafić 100 pojazdów.

Strażacy i ratownicy medyczni z Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele WIM odwiedzili Stany Zjednoczone. Delegaci mieli zapoznać się z amerykańskim systemem ratowniczym poprzez obserwowanie działań tamtejszej straży i ratownictwa. Wizyta miała przygotować PSP do zmian, jakie niesie za sobą nowa ustawa o ochronie ludności.

Zgodnie z zapisami ustawy, docelowo każda gmina w Polsce ma dysponować przynajmniej jednym ambulansem. – Jak tylko ta ustawa wejdzie w życie i będziemy mieli pewność, że się nic nie zmieni, będziemy ogłaszali przetarg na pierwsze ponad 100 ambulansów. Pojazdy trafią głównie do PSP, ale też do wybranych OSP, które będą miały potencjał do ich obsługi powiedział gen. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP.

Zarówno wozy strażackie, jak i ambulanse będą obsługiwane przez tę samą załogę. – Tak jest na całym świecie, czyli strażacy w Chicago jeżdżą i do gaszenia pożarów, i do ratowania ludzi w ambulansach. Tak samo jest w Niemczech, Francji, Rumunii i w wielu innych miejscach powiedział gen. Bartkowiak.

PSP chce wysłać delegatów do Rumunii, gdzie również będą mogli zapoznać się z funkcjonowaniem tamtejszego systemu i przygotować na wdrożenie zmian w Polsce.

Źródło: infosecurity24.pl

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij