Ewakuacja, gaszenie pożaru i zadymienie. „To była intensywna noc” – tak młodzi strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej podsumowali ćwiczenia.

Kilkudziesięciu strażaków weszło na stację Świętokrzyska w nocy z 16 na 17 lutego, podczas przerwy w kursowaniu pociągów. Strażacy z SGSP działali jednocześnie na stacjach świętokrzyska I i II linii. Ćwiczyli ewakuowanie poszkodowanych, gaszenie pożaru i prowadzenie akcji w czasie zadymienia.

Detektory i platformy

Zaczęło się od teorii: zapoznania z topografią stacji i budową systemów zabezpieczeń oraz zasadami bezpiecznego prowadzenia akcji. Strażacy mogli też przekonać się, jak działają platformy do ewakuacji i detektory prądu stałego. A chwilę później przystąpili do akcji, czyli ćwiczeń.

Podzieleni na dwie grupy wkroczyli na perony stacji Świętokrzyska linii M1 i M2. Na I linii musieli radzić sobie w warunkach pożaru i zadymienia. W tym celu z wozów strażackich stojących na powierzchni wyciągali węże gaśnicze i sprowadzali je na poziom peronu, by prowadzić tam akcję.
 
„Odpowiedź na wiele pytań”

Z kolei na drugiej linii ćwiczono ewakuację. W kilku miejscach – zarówno na peronie jak i w torowisku - leżeli „poszkodowani”. Celem młodych strażaków było ich znalezienie i przetransportowanie na górę. Wykorzystywali przy tym specjalistyczny sprzęt oraz schody ruchome.

„Ćwiczenia w praktyce dały nam odpowiedź na wiele pytań. Między innymi sprawdziliśmy możliwości i ograniczenia wynikające z wykorzystania aparatów powietrznych. Poznaliśmy infrastrukturę, na co dzień niedostępną oraz zagrożenia występujące w metrze” – podsumowali w mediach społecznościowych przedstawiciele Koła Naukowego Działań Gaśniczych SGSP.

To oni wraz z Działem Doskonalenia Zawodowego i Poligonu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej stali za organizacją ćwiczeń. Wspierani byli przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą uczelni i Zakładową Służbę Ratowniczą Metra Warszawskiego.

Wideorelacja z ćwiczeń dostępna jest tutaj.

Źródło: Metro Warszawskie

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij